Jak chronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi?

czwartek, 11.8.2022 08:41

Rodzice muszą być ostrożni podczas upałów i stale pilnować dziecka. Metabolizm niemowląt i dzieci jest bardziej intensywny. W takim przypadku wytwarzana jest duża ilość ciepła, z którego organizm dziecka musi się pozbyć. Proces ten jest trudniejszy w czasie upałów, dlatego dzieci w czasie upałów szybciej się oparzają, przegrzewają i odwadniają.

Jak można temu zapobiec?

Przebywaj na zewnątrz podczas umiarkowanej aktywności słonecznej

Promienie UV są najsilniejsze i najbardziej szkodliwe w południe i w gorące słoneczne dni od godziny 10 do 16. Dlatego w tym okresie lepiej pozostać w domu, a spacery na świeżym powietrzu zaplanować na godziny poranne i wieczorne.

Staraj się spędzać więcej czasu w cieniu

Staraj się unikać bezpośredniego światła słonecznego i przebywaj w cieniu, niezależnie od pory dnia. To najprostszy sposób na zapobieganie poparzeniom słonecznym.

Eksperci radzą też, by uważać w pobliżu powierzchni, które odbijają promienie słoneczne i szybko się nagrzewają, takich jak piasek czy woda.

Wybierz odzież, która chroni przed promieniami UV.

Odpowiednia odzież może zapewnić Ci dobrą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących wyboru ubrań, które mogą chronić dzieci przed szkodliwymi promieniami słonecznymi:

  • Jeśli warunki pogodowe na to pozwalają, dobrze jest ubrać dziecko w koszulę lub T-shirt z długim rękawem i jasne spodnie/długą spódnicę, lub sukienkę.
  • Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są ubrania. Ubrania wykonane z tkanin (np. len, lekkie tkaniny bawełniane) zapewniają lepszą ochronę przed promieniami UV i pozwalają skórze "oddychać". Z kolei odzież syntetyczna utrudnia przekazywanie ciepła.
  • Mokre ubrania i ubrania w jasnych kolorach zapewniają znacznie mniejszą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV niż suche ubrania i ubrania w ciemnych kolorach.

Wiele nowoczesnych, certyfikowanych międzynarodowo marek odzieżowych podaje na metce marki informację o współczynniku ochrony przed promieniowaniem UV (zwykle UPF).

Przeciętnie zwykłe koszulki mają wartość SPF/UPF poniżej 15, dlatego eksperci zalecają stosowanie innych rodzajów ochrony przed wyjściem na długie spacery.

Załóż czapkę, panamkę lub kapelusz

Najwyższy poziom ochrony zapewniają nakrycia głowy, które chronią przed promieniami słonecznymi nie tylko czubek głowy dziecka, ale także uszy i szyję. Należą do nich kapelusze i czapki przeciwsłoneczne.

  • Jeśli Twoje dziecko wybierze kapelusz, pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem na odsłoniętą skórę.
  • Należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest czapka. Cienkie, gęsto tkane materiały (np. lniane ściereczki) najlepiej chronią głowę dziecka przed promieniami UV. Jednak słomkowe kapelusze i kapelusze z otworami, które przepuszczają promienie słoneczne, nie są tak niezawodne.

Zastosuj krem przeciwsłoneczny

Zabierając dziecko na spacer w gorącym okresie, używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym (krem lub spray) o szerokim spektrum (UVA i UVB) o SPF 15 lub wyższym (w zależności od warunków pogodowych) .

Postępuj zgodnie z instrukcją użycia konkretnego produktu na opakowaniu. Poszczególne środki zawierają różne składniki, dlatego warto najpierw wypróbować konkretny produkt na niewielkim obszarze skóry, a w przypadku podrażnienia lub zaczerwienienia (reakcja alergiczna) spróbować innego. Jeśli reakcja jest ciężka, należy skonsultować się z lekarzem.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Planeta Dziecka