komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 25 października 2020

Darii, Wilhelminy

Jak barwa światła z listwy LED wpływa na chęci do pracy?

piątek, 16.10.2020 15:12 , odsłony: 124
kategorie artykułu:

Sprawdź jaki wpływ na chęci do pracy ma barwa światła którym się otaczasz

Listwa LED emituje światło w kilku kolorach

Najczęściej są to barwy:

-2200K czyli bardzo ciepłe światło, podobne do słońca o wchodzie i zachodzie

-3000K ciepłe światło

-4000K jak słońce o 9 rano

-6000K światło całkiem białe jak światło słońca o godzinie 12 w południe 

-11000K jak barwa słońca przebijającego się przez chmury, czyli takie lekko niebieskie 

W zależności jaką listwę LED wybierzesz, tak będzie oświetlone pomieszczenie.

Światło jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących nasze samopoczucie i chęci do pracy. Barwa światła sygnalizuje nam, czy aktualnie jest czas na pracę, czy może już pora na odpoczynek.

Tą analogię doskonale obrazują zjawiska zachodzące w przyrodzie. O poranku wschodzi słońce, stopniowo robi się coraz jaśniej. Najjaśniejsze światło słoneczne przypada zazwyczaj na godziny 11-13, kiedy to zazwyczaj załatwiamy ważne sprawy, a uczniowie w szkołach i pracownicy w zakładach pracy muszą sprostać wymagającym zadaniom. Z kolei późnym popołudniem światło słoneczne nie jest już tak jaskrawe. Jego barwa staje się stopniowo coraz cieplejsza, co daje nam sygnał, że nadszedł czas na relaks. Około godziny 16-17 lubimy posiedzieć na działce przy grillu lub wyjść na spacer. Późnym wieczorem zapada zmrok i większość ludzi idzie spać, a następnego dnia cały proces rozpoczyna się od nowa. Jak widać, natura doskonale daje nam sygnały, co powinniśmy robić, aby nasz tryb życia był mądrze rozplanowany i zorganizowany.

Jako ludzie w pewnym stopniu zaingerowaliśmy w ten dobrze funkcjonujący system, korzystając ze sztucznego oświetlenia. Jeśli jednak będziemy korzystali z niego we właściwy sposób, to powinno nam ono raczej pomóc niż zaszkodzić. Przykładowo zdarza się, że mimo iż jest środek dnia, w pomieszczeniu niewiele widać - jest mało okien, a poza tym na zewnątrz panuje pochmurna aura. W takim wypadku dobrze jest doświetlić swoje miejsce pracy, aby nie męczyć oczu.

Wybierając listwę LED do naszego biura lub miejsca pracy naszych pracowników, warto kierować się tym, aby światło sztuczne uzupełniało swój naturalny odpowiednik i współgrało zgodnie z nim. Skoro w szczytowych godzinach, kiedy oczekujemy od naszych pracowników wzmożonych chęci do pracy, jest bardzo jasno na dworze, sprawmy, aby oświetlenie w pracy było równie jasne. Dobrze sprawdzi się więc światło o barwie z przedziału 4000-6000 K. Takie oświetlenie będzie ożywcze i pobudzające, dając sygnał organizmom ludzkim, że najwyższy czas na pracę. To, jaką konkretnie barwę światła wybierzemy, zależy już od naszych indywidualnych upodobań. Jeśli jednak wybieramy światło dla naszych pracowników, z którymi nie przedyskutowaliśmy tej kwestii, lepiej wybrać wartość bliższą 4000 K, ponieważ wyższa barwa może ich trochę razić lub irytować.


Barwy z listwy LED powyżej 6000 K stają się już coraz bardziej chłodne, aż w pewnym momencie przechodzą w kolor niebieski. Uzyskany efekt średnio sprawdzi się więc w biurze. Z kolei światło o wartości 3000 K lub niższej ma żółte zabarwienie i ciepłą barwę. Wygląda ona całkiem nieźle, jednak sygnalizuje organizmowi, że czas na odpoczynek. Dlatego świetnie sprawdzi się w sypialni w naszym domu, ale w biurze w którym pracujemy już niezbyt.

Jak widać, to jaka listwa LED lub lampa znajdzie się w naszym biurze, nie jest bez znaczenia. Istotne jest nie tylko natężenie światła, ale również jego barwa. Wybierając światło z przedziału 4000-6000 K sprawimy, że światło będzie miało ożywczy i mobilizujący wpływ na nas i na naszych pracowników.

 

pomoc w napisaniu artykułu: kingLED.pl

 
piątek, 23.10.2020 09:45
piątek, 23.10.2020 08:51
czwartek, 22.10.2020 08:59
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele