Jackowiak Rondeau — polski rum o wyjątkowym smaku

czwartek, 23.3.2023 14:18 116

Początki marki Jackowiak Rondeau sięgają roku 1946. Władysław Jackowiak walczył w szeregach Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Trafił do niewoli i niemieckiego obozu koncentracyjnego, a po wyzwoleniu zamieszkał w Szampanii. Pierwsze areały ziemi pochodziły z posagu małżonki, której nazwisko brzmiało Rondeau. W ten sposób rozpoczęła się trwająca do dziś historia marki Jackowiak Rondeau.

Co wyróżnia rum Jackowiak Rondeau?

Trunki Jackowiak Rondeau znajdują się w światowej czołówce i są doceniane w wielu prestiżowych konkursach. Firmą z etykietami zawierającymi godło Polski zarządza już trzecie pokolenie rodziny Jackowskich z poszanowaniem najlepszych osiągnięć swoich przodków. Flagowym produktem jest szampan Jackowiak-Rondeau Cuvee Brut o niskiej kwasowości i łagodnym smaku oraz słomkowej barwie.

Rum jest trunkiem o wysokiej zawartości alkoholu, powstającym w wyniku fermentacji oraz destylacji ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Jackowiak Rondeau produkuje rum kilku gatunków. Biały rum cechuje się przejrzystą barwą, uzyskiwaną dzięki filtracji metodą węglową. Zdecydowanie bardziej wyrazisty smak mają rumy typu spicy, które zawierają sporo cukru i innych przypraw. W ciemnych rumach wyraźnie odczuwalny jest smak karmelu, który wykorzystywany jest do barwienia trunków. Blendy różnych rumów to rumy Navy, które leżakowane są w beczkach i osiągają wysoką zawartość alkoholu, na poziomie około 57%.

A może szampan zamiast rumu?

Topowym produktem Jackowiak Rondeau są szampany i wina, ponieważ rodzina Rondeau może pochwalić się wielopokoleniowymi tradycjami winiarskimi. Domy szampańskie o długiej historii to także Perrier założony w 1825 roku. Joseph Perrier Champagne cechuje się orzeźwiającymi aromatami i perlistą fakturą. Jest to wino musujące, uwielbiane niegdyś przez królową Wiktorię i króla Edwarda VII. Szampan powstaje ze szczepów Cumieres Rouge, Chardonnay i Pinot Noir, co pozwala uzyskać głęboki smak z wyczuwalną owocową nutą. 

Na koniec warto także wspomnieć o domu szampańskim Rothschild, którego tradycja sięga kilku pokoleń. Barons de Rothschild produkowane są wedle własnych, opracowywanych latami receptur. Wino leżakuje w piwnicach wykutych w skale, gdzie panuje idealna cisza i ciemność, a więc nic nie zakłóca naturalnego przebiegu fermentacji. Co ciekawe winogrona przeznaczone do produkcji wina zbierane są ręcznie i przechodzą bardzo dokładną selekcję, co znajduje odzwierciedlenie w jakości trunków. Obecnie obszar winnic rodziny Rothchildów zajmuje areał 80 ha. Wina można zamówić na https://eszampan.pl/183-barons-de-rothschild.