Inflacja a warsztat samochodowy. Jak mądrze oszczędzać?

czwartek, 24.11.2022 00:00

Ten rok zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych i to dla wielu właścicieli warsztatów samochodowych. Wyższe koszty prowadzenia warsztatu, ale i oferowanych usług, sprawia, że przedsiębiorcy muszą mocno „gimnastykować się”, by osiągnąć zyski porównywalne do poprzednich lat. Jak można przeciwdziałać wysokiej inflacji i jednocześnie mieć wydatki warsztatu pod kontrolą?

Rozsądne zakupy

Na koszty warsztatu samochodowego składają się różne czynniki, również wydatki związane z dojazdem do sklepu motoryzacyjnego, opłaty za energię elektryczną czy opłaty abonamentowe za użytkowanie telefonu, Internetu itp. Również tutaj warto szukać oszczędności i np. zamawiać części zamienne w większych ilościach. Dzięki temu koszty paliwa czy opłaty za przesyłki ze sklepu lub hurtowni będą znacznie niższe. Trzeba jednak brać pod uwagę elementy i akcesoria, które regularnie są wykorzystywane, jak np. olej silnikowy, żarówki czy filtry oraz takie, które trzeba zamawiać indywidualnie pod konkretne naprawy. Jeśli warsztat gwarantuje ekspresowe naprawy, to z pewnością potrzebuje zamówić części zamienne również w błyskawicznym tempie. Wtedy dobrze jest znaleźć dobrze zaopatrzony sklep motoryzacyjny, który zapewni korzystne ceny, nawet przy mniejszych, pojedynczych zamówieniach.

Gdzie znaleźć tanie części zamienne?

Najlepszym sposobem na cięcie niepotrzebnych kosztów, jest wyszukiwanie tanich części samochodowych. Dzięki temu można oferować klientom lepsze ceny naprawy czy wymiany zużytych komponentów i nadal notować zyski dla warsztatu na odpowiednim poziomie. Gdzie można znaleźć tanie części zamienne, ale wysokiej jakości? Zdecydowanie każdy warsztat samochodowy, powinien „zaprzyjaźnić się” z Internetem i tam szukać dobrych okazji.

Internetowe zakupy to nie tylko oszczędność, ale także wygoda. Na kompleksowo zaopatrzonym marketplace takim jak np. WOOPAUTO można szybko znaleźć tanie części do każdego modelu pojazdu. Wystarczy posiadać tam swoje konto, by ograniczać formalności do minimum i korzystać z dodatkowych zniżek czy promocji. Sklepy online działają o każdej porze, a więc zamówienie można złożyć także w niedzielę, albo w piątek późnym wieczorem, kiedy sklep stacjonarny jest już zamknięty. I co najważniejsze, nie trzeba już wydawać pieniędzy na koszty dojazdu i tracić czasu na stanie w kolejkach.

Odpowiednie wyposażenie warsztatu - dlaczego to takie ważne?

Dobry mechanik posiada nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale też specjalistyczne narzędzia, dzięki którym potrafi szybko i skutecznie naprawić każdą usterkę w pojeździe. Przy tak wysokich cenach elementów wyposażenia warsztatu wielu mechaników szuka oszczędności, wybierając gorszej jakości, pozornie tańszy sprzęt. I to jest poważny błąd. Taki sprzęt nie tylko szybciej ulega awarii, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na opinie o warsztacie. Jeśli usterka nie zostanie naprawiona, bądź naprawa nie będzie satysfakcjonować klienta, to z pewnością w przyszłości poszuka on innego autoserwisu. Warto więc inwestować w dobrej jakości sprzęt i szukać korzystnych ofert, bezpośrednio od producentów, np. na wspomnianym wcześniej marketplace motoryzacyjnym WOOPAUTO. Taki wydajny i trwały sprzęt pozwoli intensywnie pracować przez wiele lat, dzięki czemu właściciel warsztatu nie będzie zmuszony do ponownego inwestowania w narzędzia w krótkim przedziale czasowym.

Czy używane części zamienne to dobry pomysł na szukanie oszczędności?

Taka alternatywa zdecydowanie kusi, zwłaszcza że serwisy ogłoszeniowe pękają w szwach od tego typu ofert. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie części odznaczają się o wiele niższą jakością, a tym samym będą częściej psuć się lub szybciej zużywać. Jeśli klient już nawet kilka miesięcy po naprawie samochodu, zmuszony będzie szukać pomocy w warsztacie samochodowym, to z pewnością nie będzie zadowolony z jakości usług. Trzeba też pamiętać, że klient może zapytać o to, jakie części będą wymienione w jego pojeździe. Jeśli zażyczy sobie nowych części zamiennych, a warsztat zakupił już używane, to wydatek będzie podwójny. Można więc uzgadniać szczegóły naprawy i nowych zamienników szukać w renomowanych sklepach, które nawet w przypadku fabrycznie nowego asortymentu gwarantują uczciwe, korzystne ceny.