Ile zarabiają pracownicy służb mundurowych w Polsce?

piątek, 8.10.2021 08:53 5571

Mogłoby się wydawać, że praca w służbach mundurowych to wiele przywilejów, ale jest to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, mnóstwo obowiązków i jeszcze więcej wyrzeczeń. Czy żołnierze, policjanci i strażacy zarabiają więcej niż pracownicy innych zawodów?

Wszystkie służby mundurowe w Polsce są zawodami publiczne i zarówno zakres wykonywanych przez nich obowiązków, jak i wysokość płac jest regulowana ustawami, a wynagrodzenie wypłacane jest z budżetu państwa. Na wysokość wypłaty pracownika mundurowego wpływa bardzo wiele czynników. Poza podstawowym uposażeniem, uzależnionym oczywiście od zajmowanego stanowiska, mundurowi otrzymują dodatki za staż pracy, posiadany stopień, oraz dodatek funkcyjny, mundurowy, motywacyjny, "trzynastkę" i wiele świadczeń socjalnych. Pracownicy służb mundurowych nie opłacają składek na ubezpieczenie społeczne ani emerytalne, a z ich pensji pobierana jest wyłącznie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy. Po przepracowaniu określonej liczby lat uzyskują prawo do emerytury, która również jest wypłacana z budżetu państwa.

Zarobki w poszczególnych branżach - ile zarabiają wojskowi?

Przeczytaj: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-zolnierz

Jeżeli chodzi o wojsko, zarobki tutaj zarobki mogą wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie a ich wysokość zależy przede wszystkim od stopnia, jaki posiada żołnierz zawodowy. Najniższa płaca zasadnicza przysługuje tu szeregowemu  i wynosi ok. 4000 złotych brutto, natomiast najwyższa generałowi  i jest to ok.16000 złotych brutto. Na to, ile zarabia żołnierz, mają wpływ otrzymywane dodatki motywacyjne, służbowe (za pełnienie dodatkowej funkcji na określonym stanowisku, np. jako lekarz lub dowódca batalionu czy dywizjonu) oraz specjalne (za szczególne warunki pełnienia służby, np. rozminowywanie terenu lub pracę na morzu czy w powietrzu).

To ile zarabia wojskowy, zależy również od jego stażu pracy. Mundurowi otrzymują dodatkowe świadczenia za wieloletnią służbę w wysokości od 3% do nawet 35% wartości uposażenia zasadniczego (1% za każdy kolejny rok pracy powyżej 3 lat).

Zarobki w poszczególnych branżach - ile zarabiają policjanci?

Przeczytaj: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-policjant

Zarobki policjanta, podobnie jak wojskowego, to suma wynagrodzenia zasadniczego i wypłacanych dodatków. W policji są to dodatki za posiadany stopień, dodatki stażowe i funkcyjne oraz tzw. "mundurówkę", jako równoważnik umundurowania, jeżeli nie zostało wydane. Na to, ile zarabia policjant, wpływa przede wszystkim posiadana grupa zaszeregowania i stanowisko służbowe. Najniższą pensję otrzymuje tutaj kursant, czyli pracownik policji odbywający szkolenie podstawowe, który zarabia niecałe 3000 złotych na rękę. Najwyższa pensja przysługuje komendantowi głównemu i wynosi prawie 17000 złotych na rękę.

Zarobki w poszczególnych branżach - ile zarabiają strażacy?

Przeczytaj: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-strazak

Głównym czynnikiem wpływającym na to, ile zarabia strażak, jest rodzaj pełnionej przez niego służby. Straż pożarna w Polsce dzieli się na formacje zawodowe oraz jednostki ochotnicze. W przypadku Ochotniczej Straży Pożarnej, strażaków obowiązuje stawka godzinowa, która ustalana jest przez Urząd Gminy i dotyczy wyłącznie czasu spędzonego na akcji. Strażacy zawodowi w Państwowej Straży Pożarnej otrzymują, podobnie jak inni pracownicy służb mundurowych, podstawowe wynagrodzenie, uzależnione od zajmowanego stanowiska, oraz dodatki, których wysokość jest zależna od posiadanego stopnia, kwalifikacji, czy szczególnych warunków lub miejsc, w jakich pełniona jest służba (dodatek pieniężny za pracę w niebezpiecznych warunkach, w zależności od stopnia ryzyka, może wynieść od 5% do 20% wartości podstawowego wynagrodzenia), a także dodatki motywacyjne i funkcyjne (np. za pełnienie służby na stanowiskach kierowniczych). Najniższa pensja podstawowa jest wypłacana szeregowemu i wynosi ok. 3000 złotych netto, a najwyższą otrzymuje komendant główny i jest to kwota powyżej 10000 złotych netto.