Higiena snu — dlaczego warto o nią zadbać?

wtorek, 30.5.2023 15:45 228

Sen to podstawowy sposób regeneracji całego organizmu. Jego jakość wpływa kompleksowo na ciało i umysł, co pozwala człowiekowi odpowiednio funkcjonować w ciągu dnia. Poprawia nie tylko koncentrację i dodaje sił, ale również zwiększa zdolności motoryczne, wzmacnia, wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Złe nawyki i brak konsekwencji w utrzymywaniu cyklu dobowego snu może powodować problemy zdrowotne i źle wpłynąć na każdy aspekt ludzkiego ciała. Dlaczego zatem higiena snu ma tak ogromne znaczenie?

Wpływ prawidłowego snu na zdolności poznawcze człowieka

Sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, dlatego jego brak lub niska jakość przekłada się na problemy z koncentracją, pamięcią, skupieniem uwagi, przetwarzaniem informacji, wyciąganiem jasnych i logicznych wniosków oraz podejmowaniem decyzji. Czynności te są nie tylko utrudnione, ale i zajmują zdecydowanie więcej czasu. Zdolność poznawcza ulega zatem wyraźnemu zaburzeniu.

Co więcej, brak higieny snu może powodować u niektórych wzrost skłonności do chorób o podłożu neurologicznym, jak choroba Alzheimera.

Stres jako przyczyna i skutek niskiej jakości snu

Stres pojawiający się w sytuacji zagrożenia czy ten motywujący, który występuje przed ważnym dla konkretnej osoby wydarzeniem, należy traktować jako naturalną reakcję organizmu. Stres ma związek z podwyższonym poziomem kortyzolu, który powoduje nadmierne pobudzenie i większe możliwości koncentracji. Długotrwały stres wpływa jednak negatywnie na umysł i ciało, co przekłada się na słabą jakość snu i może powodować bezsenność.

Brak właściwej higieny snu będzie zatem powodować utrzymywanie się poziomu wspomnianego hormonu na pułapie uniemożliwiającym regeneracyjny nocny odpoczynek. W takich sytuacjach można zastosować lek Senamina, który ma właściwości uspokajające i pomaga radzić sobie w krótkotrwałych epizodach problemów ze snem. Jego odpowiednia ilość i jakość pomoże zmniejszyć napięcie. Jeśli natomiast nie zatroszczysz się o dobry sen, podatność na stres będzie stopniowo ulegać pogłębieniu.

Higiena snu a podatność na choroby i infekcje

Jeżeli w Twoim cyklu snu występuje wiele zaburzeń i zaniedbań, taki stan w dłuższej perspektywie może negatywnie oddziaływać również na Twój układ odpornościowy. Sen pełni bowiem bardzo ważną rolę w regeneracji i wzmacnia system immunologiczny.

Niedobory snu przyczyniają się do zmniejszenia produkcji białek wytwarzanych przez leukocyty, znanych jako cytokiny. Białka te biorą czynny udział w ochronie organizmu w trakcie występowania stanów zapalnych i infekcji, walcząc z atakującymi drobnoustrojami, bakteriami i wirusami.

Prawidłowy sen a dobry nastrój i samopoczucie

Sen ma bardzo duże znaczenie w regulowaniu gospodarki hormonalnej, a hormony z kolei wpływają na ogólne samopoczucie i nastrój. Jeśli nie obce są Ci odpowiednie nawyki przed snem wpływające na jego jakość, Twój organizm będzie obniżał poziom kortyzolu powodującego stres, a także ureguluje stężenie melatoniny, która oddziałuje na dobowy rytm organizmu i regulacje snu.

Natomiast serotonina i dopamina to hormony, których ilość w ludzkim ciele może wzrosnąć podczas solidnego nocnego odpoczynku, co spowoduje poprawę samopoczucia, odczuwanie zadowolenia, radości, pozytywnych emocji. Nie bez powodu uważa się, iż sen ma duży związek z ogólnym nastrojem, a niedobór snu może pogłębiać stany depresyjne lub nerwicę.

Będąc w dobrym nastroju, człowiek chętniej nawiązuje interakcje społeczne, przebywa wśród innych ludzi i buduje relacje oparte na pozytywnych doświadczeniach.

Wpływ higieny i jakości snu na fizyczną sprawność człowieka

Ostatni aspekt, który znacznie koreluje z prawidłową higieną snu i jego jakością, jest wydajność fizyczna organizmu. Sen pomaga usprawnić proces regeneracji mięśni i przywraca równowagę energetyczną. Śpiąc niewystarczająco lub płytko, człowiek budzi się zmęczony, osłabiony, dlatego rozpoczyna każdy dzień w gorszej kondycji fizycznej. Co więcej, zła jakość snu wpłynie również na procesy regeneracyjne po treningach — przyrost masy mięśniowej może być znacznie mniejszy, a efektywność ćwiczeń wyraźnie ograniczona.

 

Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC
Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A.

SEA/13314/05/23