Gdzie legalnie wyrzucić gruz budowlany?

środa, 27.10.2021 12:40 1384

Dla osób, które prowadzą budowę domu lub remont, nie jest tajemnicą, że gruz to jeden z najbardziej problematycznych odpadów. Nie można wyrzucać go do tradycyjnych kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne, ani wystawić jako odpad gabarytowy. Poza tym jest bardzo ciężki. Co zatem zrobić z gruzem po zakończeniu prac?

Co trzeba wiedzieć o wywozie gruzu?

Gruz nie jest zwykłym opadem komunalnym, lecz należy do kategorii odpadów budowlanych. W związku z tym powinien być składowany i utylizowany według określonych zasad. Przepisy prawa zakazują wyrzucania gruzu do pojemników na śmieci komunalne – grozi za to wysoka grzywna. Warto wiedzieć, że gruz jest odpadem, który w znacznej części może być poddany recyklingowi. Jeśli zostanie właściwie oczyszczony i rozkruszony, posłuży jako materiał budowlany.

Zalegające na wysypiskach śmieci budowlane, w tym gruz, są także problemem dla środowiska naturalnego. W polskim prawie wywóz takich odpadów leży w gestii inwestora. Warto więc zaplanować sposób ich usunięcia jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Co zrobić z gruzem i odpadami po budowie?

Gruz powstały podczas niewielkich prac remontowych, można pakować do specjalnych worków, tzw. big bagów. Bardziej zaawansowane prace będą wymagały wynajęcia kontenera. W tym celu należy skorzystać z usług firmy zajmującej się gospodarką trudnymi odpadami. Wynajmując kontener, inwestor zajmuje się jedynie napełnieniem takiego pojemnika. Jego dostarczenie, odbiór i opróżnienie leży natomiast po stronie firmy, w której zamówiono taką usługę. To zdecydowanie najwygodniejsze i najkorzystniejsze za wszystkich dostępnych rozwiązań.

Masz do wyboru różne warianty w zakresie wielkości kontenera i rodzaju składowanych odpadów, dzięki czemu łatwo dopasujesz rozwiązanie do skali i charakteru przedsięwzięcia. Gdy w czasie prac budowlanych powstanie więcej gruzu niż oczekujesz, firma odbierze zapełniony kontener i w jego miejsce podstawi pusty. Pełny pojemnik zostanie przetransportowany w miejsce, gdzie gruz będzie poddany selekcji.

Gdzie wynająć kontener i jaką pojemność wybrać?

Wynajem kontenerów na terenie Wrocławia i okolic oferuje między innymi firma Gruznet. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://www.gruznet.pl/dolnoslaskie/wywoz-gruzu-wroclaw/

Kontener można zamówić w różnych wielkościach – od niewielkich, sprawdzających się przy – na przykład – remoncie jednego pomieszczenia, po bardzo duże, wykorzystywane również na rozbudowanych inwestycjach budowlanych. Wspomniana firma Gruznet (https://www.gruznet.pl/) oferuje popularne rozmiary kontenerów, od 2 do 7 m³, a także większe, powyżej 20 m³. Oferta dedykowana jest głównie przedsiębiorstwom, które są zarejestrowane w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Gwarantuje to rejestrowany, zgodny z prawem obieg śmieci budowlanych. Klienci indywidualni mogą zamówić kontener za pośrednictwem swojej firmy remontowo-budowlanej, która z pewnością jest zarejestrowana w BDO.

Gdzie jeszcze można wyrzucić śmieci budowlane?

W przypadku, gdy gruzu nie jest zbyt dużo, nożna go wywieźć do lokalnego punktu odbioru. W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W tego typu miejscach śmieci budowlane (ale także stare meble czy sprzęt AGD) można zostawić bezpłatnie. Odpady należy jednak dostarczyć do PSZOKa we własnym zakresie – w przypadku ciężkiego i trudnego do przewożenia gruzu, okazuje się to zwykle zbyt trudne. Będzie to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się niewielkiej ilości odpadów budowlanych zgodnie z prawem, dbając jednocześnie o środowisko.