Finał w kwadrans

poniedziałek, 15.4.2024 11:02 352 0

Zaledwie 15 minut wystarczyło wrocławskim licealistom, żeby odpowiedzieć na pytania konkursowe i wygrać start w ogólnopolskiej Olimpiadzie. Klaudia Rejek i Krzysztof Baran uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr III Im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu będą reprezentować Dolny Śląsk na Olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. 

W wojewódzkim etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięły udział 333 drużyny w całej Polsce. Do finału zakwalifikowało się zaledwie 14 zespołów. Nie wszystkie województwa będą więc miały swoich reprezentantów w czasie finału, który odbędzie się 18 kwietnia w Warszawie. 

- Udział w olimpiadzie to dla mnie fajna przygoda i nowe doświadczenie - mówi Klaudia Rejek, miłośniczka medycznych seriali i azjatyckiej kuchni, której marzeniem jest zwiedzić cały świat.

- A dla mnie to ciekawa przygoda, możliwość zdobycia fajnych nagród i poszerzenia wiedzy – opowiada Krzysztof Baran, który prywatnie kolekcjonuje płyty winylowe oraz uwielbia jeść i podróżować. Krzysztof nie wyklucza założenia w przyszłości własnego biznesu.

 

Uczestnicy zmagań wojewódzkich mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Na udzielenie odpowiedzi było tylko 30 minut. O miejscu na podium decydowały zarówno punkty jak i czas. Pytania nie były łatwe i dotyczyły np. tego, kto wypłaca zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, ile dni zasiłku opiekuńczego w roku przysługuje na chorą teściową czy na opiekę nad 12-letnim chłopcem niepełnosprawnym w stopniu znacznym. Były też pytania o świadczenie rehabilitacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną, czy zasiłek macierzyński. Jedno z pytań dotyczyło składek na ubezpieczenia społeczne, które opłaca wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. Uczniowie musieli także odpowiedzieć na pytanie dotyczące zbiegów tytułów do ubezpieczeń czy podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. 

- Gdy się spojrzy na pytania docenia się sukces naszej dwójki licealistów. Pytania konkursowe były naprawdę trudne i wymagały ogromnej i precyzyjnej wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Potrzebna tez była szybkość, żeby zmieścić się w regulaminowym czasie, ale Klaudia i Krzysztof potrzebowali zaledwie kwadransa, żeby znaleźć się w finale – dodaje. 

Według rzeczniczki, wiedza związana ze składkami, emeryturami, rentami, zasiłkami czy prowadzeniem własnej firmy, bardzo przydaje się w przyszłym dorosłym życiu. Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie w postaci zasiłku chorobowego, świadczeń dla rodzin czy składek, które trzeba zapłacić w czasie prowadzenia własnego biznesu. 

- I co chyba najważniejsze to świadomość, jak buduje się kapitał przyszłej emerytury oraz w przypadku młodzieży, na co zwracać uwagę przy zawieraniu pierwszej umowy o pracę – mówi Kowalska-Matis.

 

Jak to przebiega ? Najpierw „Lekcje z ZUS”, a po nich olimpiada 

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowana jest w ramach projektu „Lekcje z ZUS” i stanowi jego ukoronowanie.  Najpierw uczniowie biorą udział w 4 lekcjach o ubezpieczeniach społecznych a dopiero potem zdobytą wiedzę o zasiłkach, ubezpieczeniach, emeryturach i prowadzeniu własnej firmy sprawdzają w Olimpiadzie ZUS, która składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. Zainteresowanie konkursem jest duże. W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad 36 tys. uczniów z przeszło tysiąca szkół średnich z całej Polski, w województwie kujawsko-pomorskim niemal 2,7 tys. uczniów z 64 szkół. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się 333 najlepsze zespoły z całej Polski w tym 20 zespołów z Dolnego Śląska. Każdy Komitet Wojewódzki 5 marca wyłonił zwycięzców etapu wojewódzkiego Olimpiady, wskazując zespół, który uzyskał najwyższą liczbę punktów w najkrótszym czasie. W finale, który odbędzie się 18 kwietnia w Warszawie w Centrali ZUS-u, wezmą udział te zespoły, które uzyskały przynajmniej 80 proc. poprawnych odpowiedzi z testu, tj. 20 punktów. 

Na laureatów olimpiady czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe (laptopy, tablety, czytniki e-book), a także indeksy lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele prestiżowych uczelni w całej Polsce. Indeksy oferują między innymi: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł laureata lub finalisty olimpiady zwalnia też uczniów z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)