Fabryka za trzy lata, współpraca już teraz. Umowa z Intel podpisana

środa, 31.1.2024 15:28 586 0

Nowa fabryka firmy Intel pod Wrocławiem ma ruszyć za trzy lata, ale amerykański gigant już teraz rozpoczyna współpracę z Politechniką Wrocławską. We wspólnych planach mamy m.in. prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.
 
Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, czyli najnowsza fabryka firmy Intel w Europie, zostanie wybudowana w gminie Miękinia pod Wrocławiem.
 
Firma planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów, co zwiększy jej moce produkcyjne i pomoże zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Budowa zakładu rozpocznie się dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, a zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 r.
 
Korzyści dla naukowców…
 
W środę Politechnikę Wrocławską odwiedziła delegacja firmy Intel, której przewodniczył Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu. W trakcie spotkania z prof. Arkadiuszem Wójsem, rektorem Politechniki Wrocławskiej został podpisany list intencyjny o współpracy.
 
– Budowa wielkiego zakładu pod Wrocławiem w ogromnym stopniu wpłynie na cały region, w tym także na naszą uczelnię. Chcemy wspierać firmę w rozwoju technologii i kadry, bo to także duża szansa dla nas. Zwłaszcza w takich obszarach jak mikroelektronika i fotonika, które są w centrum zainteresowania firmy Intel – mówi prof. Arkadiusz Wójs.
 
Podpisana umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.
 
– W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel – dodał rektor.
 
…oraz studentów
 
Z zawartego porozumienia skorzystają także studenci. Zyskają m.in. możliwość odbycia staży w ramach regularnego programu praktyk w firmie, udziału w specjalistycznych warsztatach i hackatonach, a także mentoring prac magisterskich.
 
– Ten ostatni element zakłada, że Intel przedstawi problemy, z których część studentów będzie mogła wybrać tematy swoich prac magisterskich. Ich przygotowanie będzie się odbywało pod opieką specjalistów z firmy i naukowców z naszego wydziału – wyjaśnia prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
 
W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób. Ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a 70 proc. technicy. Dyrektor generalny fabryki, Gregory Anderson, ma nadzieję, że zdecydowaną większość stanowić będą absolwenci polskich uczelni.
 
– To już moja druga wizyta w Polsce i ten tydzień niemal w całości jest poświęcony wizytom na uczelniach. To właśnie współpraca z nimi jest jednym z kluczowych warunków, by nasz projekt zakończył się sukcesem – podkreśla Gregory Anderson. – Początkowo współpraca z Politechniką Wrocławską będzie miała formę konsultacji, w trakcie których przedstawimy nasze potrzeby, ale też pomożemy uczelni dokładnie zrozumieć technologie, którymi się zajmujemy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów – dodaje.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)