Etapy postępowania sądowego – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem sprawy?

piątek, 29.11.2024 13:38 545

Rozwiązanie niektórych sytuacji, czy to dotyczących osób prywatnych, czy to przedsiębiorstw, czasami wymaga takich działań, jak postępowanie sądowe. Nie każdy jednak orientuje się w rozmaitych prawnych aspektach na tyle dobrze, by samodzielnie przez nie przejść, a wówczas można sięgnąć na przykład po pomoc kancelarii prawnej. Dowiedz się więcej na temat tego, z jakich etapów składa się postępowanie i co warto o nim wiedzieć.

Postępowanie sądowe – co ono właściwie oznacza?

Na początku warto dokładnie zdefiniować, co właściwie oznacza rozpoczęcie i założenie sprawy. Postępowanie sądowe zostaje przeprowadzone, gdy polubowne możliwości rozwiązania danej sytuacji kończą się i konieczne jest dalsze prowadzenie jej przed niezawisłymi organami, czyli przed sądem. Dotyczy to wszelkich postępowań, jakie się w ten sposób odbywają. Mają one na przykład na celu wykrycie sprawcy przestępstwa i dzielą się na wiele różnych rodzajów – administracyjne, karne, cywilne, czy też egzekucyjne.

Czego może dotyczyć postępowanie sądowe?

W jakich sprawach może się toczyć postępowanie sądowe? To na przykład przestępstwa, kwestie odszkodowań, własności w przypadku nieruchomości, restrukturyzacje i wiele innych przypadków. Oprócz reprezentacji przy postępowaniu w przypadku kancelarii odejmowane są też inne czynności. To przykładowo niezbędna windykacja, czyli odzyskanie czyjejś wierzytelności. Kancelaria prawna niekiedy toczy też mediacje między stronami zaangażowanymi w daną sprawę. Opracowuje też strategię procesową.

Jakie są etapy postępowania sądowego?

Warto zauważyć, że każde postępowanie sądowe składa się z trzech głównych etapów, które określają jego porządek. To takie elementy jak:

  • wstępna kontrola oskarżenia,

  • przygotowanie rozprawy,

  • rozprawa.

W trakcie tych działań należy między innymi przygotować pozew, zebrać niezbędne dokumenty, dochodzi też niekiedy do postępowania dowodowego, jeśli jakieś dowody zostały zgłoszone. Następnie przeprowadzana jest sama rozprawa, a po niej ogłasza się wyrok.

Kancelaria prawna – możliwość reprezentacji w czasie postępowania sądowego

Zdarza się, że można doświadczyć trudności w trakcie samodzielnego przygotowania się do postępowania sądowego. Wiele osób korzysta z pomocy kancelarii prawnych. Więcej na temat procesów wiążących się z takim postępowaniem dowiesz się między innymi tutaj: https://wlaw.pl/uslugi/spory-i-postepowania-sadowe/. Przekonaj się, co to właściwie praktycznie oznacza i na co trzeba być gotowym, kiedy zachodzi konieczność stanięcia przed sądem.