Esperal – czym jest wszywka alkoholowa i jak może pomóc wygrać z nałogiem?

poniedziałek, 16.5.2022 09:37 290

Nałóg alkoholowy jest niezwykle niebezpieczny. Osoby, które mają świadomość związanych z nim zagrożeń, poszukują skutecznej metody leczenia. Może okazać się nią Esperal – wszywka alkoholowa, która wspomaga pacjenta w procesie wychodzenia z alkoholizmu. Warto jednak już na samym wstępie zaznaczyć, że Esperal sam w sobie nie jest w stanie wyleczyć z uzależnienia, lecz daje dodatkowe wsparcie w walce z nałogiem dla świadomej osoby, która jest zmotywowana do zerwania z alkoholizmem. Jak działa Esperal i kiedy warto skorzystać z tej metody?

 

Czym jest Esperal? Na jakiej zasadzie pomaga w walce z uzależnieniem?

Esperal to nazwa wszywki alkoholowej, która ma pomagać pacjentom w procesie wychodzenia z uzależnienia od alkoholu. Występuje w formie tabletek najczęściej umieszczanych (wszywanych) pod skórą. Ich głównym składnikiem jest substancja o nazwie disulfiram, która blokuje rozkładanie się alkoholu w organizmie. W efekcie nawet spożycie niewielkich ilości alkoholu wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości związane z zatruciem organizmu. Ich wystąpienie ma wywoływać u pacjenta awersję, czyli niechęć do sięgania po alkohol i tym samym wspomóc go w walce z uzależnieniem.

Esperal jest metodą walki z alkoholizmem, która zalicza się do tzw. terapii awersyjnych. Świadomość, że sięgnięcie po alkohol wywoła bardzo nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, powstrzymuje wielu pacjentów przed jego spożyciem, co w połączeniu z terapią oraz osobistą motywacją pacjenta, który świadomie podejmuje decyzję o zerwaniu z alkoholizmem, daje bardzo dobre efekty leczenia. Warto zaznaczyć, że Esperal jest środkiem stosowanym pomocniczo w leczeniu uzależnienia od alkoholu – powinien być bowiem traktowany jako dodatek do terapii, a nie metoda leczenia alkoholizmu sama w sobie.

Esperal we Wrocławiu – co warto wiedzieć o zabiegu?

Esperal można podać pacjentowi w dwojaki sposób – w formie tzw. wszywki umieszczanej pod skórą lub doustnie. Najczęściej wykorzystywana jest pierwsza metoda, gdyż nie wymaga od pacjenta przyjmowania leku w regularnych odstępach czasu. W przypadku implantacji tabletki Esperalu są umieszczane pod skórą, a czas ich działania wynosi ok. 8-12 miesięcy. Zabieg implantacji Esperalu we Wrocławiu jest przeprowadzany przez lekarza, a konkretna dawka preparatu ustalana na podstawie wieku, stanu zdrowia pacjenta oraz stopnia rozwoju choroby alkoholowej.

Przed wszczepieniem Esperalu pacjent musi zachować co najmniej 24-godzinną abstynencję od alkoholu. Esperal nie wpływa w żaden sposób na samopoczucie, pozostając obojętnym dla organizmu, pod warunkiem, że w okresie jego działania pacjent powstrzyma się od spożywania alkoholu. Wszywka jest umieszczana w niewidocznym miejscu, zwykle w okolicach pośladka, łopatki lub pleców. Zabieg trwa ok. 30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Od razu po jego przeprowadzeniu pacjent może wrócić do normalnych aktywności. Specjaliści stosujący Esperal we Wrocławiu zalecają jego łączenie z terapią, np. spotkaniami AA lub indywidualnymi sesjami terapeutycznymi, gdyż gwarantuje to najlepsze efekty walki z nałogiem.

Partnerem artykułu jest NZOZ Czas na Zdrowie oferujący esperal Wrocław - https://www.czasnazdrowie24.pl/oddzial-wroclaw/.