komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 24 listopada 2020

Flory, Emmy

Ergonomiczny fotel biurowy? Dobrze, ale co to znaczy?

poniedziałek, 19.10.2020 09:33
kategorie artykułu:

Z wysokim oparciem a może z niskim? Z podłokietnikami w kącie prostym czy w łuku? Siedzisko z gąbki czy lepiej skórzane? Wbrew pozorom duży wybór foteli biurowych nie zawsze pomaga w podjęciu decyzji. Im więcej opcji, tym więcej wahania, zastanawiania się i dopasowywania pod względem estetycznym, co oznacza, że mniej uwagi poświęca się na inne parametry, na przykład funkcjonalność krzeseł do biura i ich ergonomię.

Czym jest ergonomia w meblach?

Najprościej mówiąc to takie dostosowanie krzesła, biurka, szafki, a nawet uchwytów pod monitory czy mat do stania, aby korzystanie z nich dawało jak największy komfort pracownikowi. Nie rozpraszało go i nie sprawiało, że co chwila będzie zmieniał pozycję na bardziej wygodną z powodu bólu pleców, nóg czy ręki leżącej za wysoko lub za nisko względem biurka. Wygoda użytkowania bowiem w naturalny sposób przekłada się na wydajność pracownika, ale i chroni przed kontuzjami, od których nie są wolne nawet osoby pracujące w biurze. W przypadku ergonomicznych foteli biurowych na ich funkcjonalność mają wpływ takie cechy jak regulowana wysokość oparcia i siedziska, ale i możliwość ustawienia najbardziej optymalnego kąta siedzenia. Bardziej nowoczesne modele foteli ergonomicznych pozwalają też na wybranie głębokości siedziska

Fotel dostosowany do stanowiska pracy

Praca w biurze w formie siedzącej może mieć różne znaczenie. Czasami będzie to zaledwie godzina lub dwie przy biurku, innym razem długi dwunastogodzinny dyżur, w czasie którego wstaje się zaledwie na chwilę. W obu przypadkach pracownicy powinni mieć wygodne fotele biurowe, chociaż specyfika drugiej sytuacji wymaga zastosowania bardziej zaawansowanego modelu o wyjątkowo ergonomicznych cechach. Słowem – im dłużej się siedzi bez możliwości samodzielnej zmiany pozycji, tym bardziej warto zainwestować w krzesła i fotele o lepszych parametrach w zakresie ich ergonomii. W https://www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf można dokładniej sprecyzować swoje wymagania względem wyglądu takich mebli: dopasowując do każdego modelu zagłówki, podłokietniki albo wybierając opcję z siatką na plecach, która skutecznie odprowadza wilgoć.

I do konkretnego pracownika

W biurach, gdzie z jednego krzesła korzysta kilka osób, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie foteli z tak zwanym mechanizmami synchronicznymi. Pozwalają one na dopasowanie się krzesła do ciała siedzącej w nim osoby, właściwe podparcie kręgosłupa oraz odciążenie jego dolnego odcinka wraz z odcinkiem szyjnym dzięki zastosowaniu regulowanych zagłówków. Tam, gdzie z krzesła korzysta stale ta sama osoba sprawdzi się z kolei prosty fotel z mechanizmem kołysania, który najczęściej ma osobną regulację wysokości siedziska oraz dostosowywany jest do wagi ciała siedzącej osoby. Opcją najbardziej popularną są krzesła biurowe przeznaczone dla klientów. Tu można z kolei wykorzystać tradycyjne ergonomiczne fotele ze stałym podparciem. Ze względu na swoje uniwersalne wyprofilowanie są idealne do chwilowego użytku np. podczas załatwiania szybkich formalności przy stanowiskach biurowych.

 

 
poniedziałek, 23.11.2020 12:26
poniedziałek, 23.11.2020 09:10
poniedziałek, 23.11.2020 09:09
poniedziałek, 23.11.2020 09:09
poniedziałek, 23.11.2020 09:06
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele