Edukacja domowa. Jak zachęcić dziecko do nauki w domu?

poniedziałek, 4.4.2022 14:01 359

Edukacja domowa w Polsce w 2021 roku obchodziła swoje 30-lecie. I choć ostatnie dwa lata pokazują niezwykły wzrost zainteresowania rodziców i dzieci homeschoolingiem, to nadal wiele osób nie wie na czym polega ten model nauczania. Temat wciąż budzi emocje, a wokół samej formy edukacji narosło wiele mitów i błędnych przekonań.

Długoletnia tradycja

Model edukacji domowej jesienią 2021 roku obchodził swój okrągły jubileusz. 7 września 1991 roku Sejm X kadencji przyjął ustawę o systemie oświaty, która przywróciła polskim rodzinom możliwość kształcenia dzieci w edukacji domowej. Jak widać edukacja domowa w Polsce ma sporą tradycję. Wciąż jednak temat nie jest znany szerszemu gronu, a w społeczeństwie pokutują błędne opinie na temat nauczania domowego.

Aspołeczny odludek

Jednokrotnie dziecko w homeschoolingu postrzegane jest jako wycofany odludek. Rodzice boją się, że dziecko nie będzie miało towarzystwa, że nie rozwinie się społecznie. Nic bardziej mylnego! Dlaczego rolę rówieśników sprowadzamy tylko do szkolnej społeczności? A co z zajęciami pozalekcyjnymi? Czy nie można kolegów, znajomych i przyjaciół poznać na tańcach, treningach piłki nożnej czy zbiórkach harcerskich? Kto powiedział, że jedynym miejscem pozyskania towarzystwa jest szkoła?

Dzieci w edukacji domowej mają przestrzeń i czas na realizowanie zainteresowań i pasji. To właśnie tam znajdują bratnie dusze. Kompanów na całe życie, którzy „nadają na tych samych falach”. Co ciekawe, w szkole systemowej dziecko niejako skazane jest na relacje, nie wszystkie one są dobre. W edukacji domowej samo wybiera rówieśników, z którymi chce spędzać czas. Patrząc na to, ile edukacja domowa ma plusów niewiele trzeba, by zachęcić dziecko do nauki w domu.

Tylko szkoła uczy?

Kolejnym mitem jest przeświadczenie, że tylko szkoła uczy rzetelnie. Przygotowuje do egzaminów i stanowi o przyszłej ścieżce edukacyjnej dziecka. Wyobraźmy sobie klasę 25-osobową, gdzie nauczyciel prowadzi zajęcia w formie wykładu. Nie ma tu miejsca na indywidualne podejście do ucznia, a dzieci często uczą się w sposób encyklopedyczny i odtwórczy.

W edukacji domowej rodzic zna swoje dziecko. Wie jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, w czym jest dobre, jakie dziedziny rozwijać. Może pozwolić sobie na to, by podążać za dzieckiem, obserwować go i dopasować model nauki do jego możliwości i potrzeb. Często pada pytanie, jak w edukacji domowej zachęcić dziecko do nauki w domu? Okazuje się, że brak ocen, klasówek i sprawdzianów skutkuje tym, że dziecko w edukacji domowej uczy się z radością. Nauka bez stresu sprawia, że wzrasta motywacja wewnętrzna u dziecka.

Nie jestem nauczycielem, jak mam uczyć swoje dziecko?

Wielu rodziców stresuje fakt, że nie mają przygotowania pedagogicznego. Nie jest ono ani konieczne, ani wymagane, by prowadzić dziecko w edukacji domowej. Rodzic nie musi spełniać żadnych formalnych wymogów związanych z wykształcaniem. Nie musi się też obawiać, że nie poradzi sobie z edukacją dziecka w domu. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych narzędzi, materiałów i platform edukacyjnych. Dzięki nim dziecko w dużej mierze przy niewielkiej pomocy rodziców może zdobywać wiedzę samodzielnie.

Dobrym wyborem jest skorzystanie ze wsparcia Centrum Nauczania Domowego, które specjalizuje się prowadzeniu dzieci w edukacji domowej. Placówka posiada nie tylko internetową platformę edukacyjną przeznaczona do nauki w domu, ale także całe spektrum dodatkowych zajęć, konsultacji i warsztatów.

Nie mam czasu na uczenie dziecka w domu

Następny mit, to ten, że edukacja domowa jest czasochłonna. Policzymy, ile godzin średnio spędza dziecko w szkole systemowej. Dołożymy do tego dojazdy, korepetycje i zajęcia dodatkowe. Przygotowanie się do bieżących lekcji i sprawdzianów, odrabianie prac domowych. Wyjdzie nam z tych rachunków, że dzieci pracują ciężej niż dorośli. 10-12 godzin dziennie poświęcone na edukację - to rzeczywistość nastolatka. W edukacji domowej przy dobrej organizacji pracy dziecko uczy się nie więcej niż 3-4 godziny. A reszta czasu? Reszta zostaje na rozwój, pasje i czas wolny.

Dowiedz się więcej