komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Dymek mniej szkodliwy od dymu?

piątek, 7.8.2020 00:00 , odsłony: 176
kategorie artykułu:

O szkodliwości palenia papierosów nikogo nie trzeba uświadamiać, a mimo to wciąż robią to miliony osób. Tymczasem w polskich sklepach od dłuższego czasu jest dostępna mniej szkodliwa alternatywa.

Papierosy są powodem wielu przeróżnych schorzeń. Najgroźniejsze z nich dotyczą serca i płuc, które są kluczowymi organami w naszym ciele. Zwykle rozwijają się one przez lata, nie dając na początku zbyt wielu objawów, a osoby palące dopiero po długim czasie przekonują się na własnej skórze o skutkach nałogu. W dymie papierosowym znajduje się około 4 tysiące związków chemicznych, z czego ponad 40 substancji ma działanie rakotwórcze. Należy przy tym podkreślić, że na ich działanie jest narażony nie tylko sam palacz, ale także osoby znajdujące się w jego otoczeniu, które są narażone na tzw. "bierne palenie".

Na półkach sklepowych obok zwykłych papierosów można znaleźć od pewnego czasu e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. To znacznie mniej szkodliwa alternatywa, ponieważ dostarczają tyle samo nikotyny, natomiast nie zatruwają organizmu w takim stopniu, co papierosy. W podgrzewaczach stosuje się prawdziwy tytoń, który jest podgrzewany do około 350 stopni Celsjusza, podczas gdy temperatura podczas spalania tradycyjnych papierosów osiąga aż 800 st. C. W efekcie aerozol wytwarzany przez podgrzewacze zawiera nawet do 90 procent mniej amoniaku, benzo(a)pirenu, formaldehydu, tlenku węgla, benzenu, akroleiny i innych szkodliwych związków. Jak można się domyślić, ma to niebagatelne znaczenie dla zdrowia.

W ubiegłym miesiącu Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała, że zastąpienie tradycyjnego palenia papierosów systemem podgrzewania tytoniu IQOS naraża użytkowników na o wiele mniejszą liczbę substancji toksycznych. Producent podgrzewaczy już od ponad dekady prowadzi badania naukowe nad produktami dla palaczy o potencjalnie mniejszej szkodliwości, a do tej pory przeznaczono na nie już 7,2 mld dolarów. Orzeczenie FDA dowodzi, że te wydatki się opłaciły, ponieważ system IQOS jako pierwszy i jak do tej pory jedyny elektroniczny produkt dostarczający nikotynę otrzymał status MRTP („produkt nikotynowy o zmodyfikowanym ryzyku”). Oczywiście podkreśla się przy tym, że żadne urządzenie nie jest pozbawione ryzyka dla palaczy i najlepszym rozwiązaniem zawsze pozostaje rzucenie palenia.

 

 
dzisiaj, 11 godz temu
poniedziałek, 28.9.2020 17:49
poniedziałek, 28.9.2020 13:13
czwartek, 24.9.2020 13:40
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki