Drzewko szczęścia - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

czwartek, 25.11.2021 14:51 441

Drzewko szczęścia – inaczej grubosz jajowaty – jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych. Tą południowoafrykańską roślinę cechują nie tylko olbrzymie walory dekoracyjne, ale także prostota pielęgnacji i sadzenia. Nawet początkujący ogrodnicy z łatwością poradzą sobie z jej wszystkimi wymaganiami. Co warto wiedzieć o drzewku szczęścia?

Charakterystyka

To, co można kupić jako kilkucentymetrową mini roślinkę, z biegiem czasu może rozwinąć się w pełnoprawne drzewko. W Polskim klimacie roślina osiąga wysokość między 50-100 centymetrów, jednak zdarzają się się także większe okazy. W swoim naturalnym środowisku drzewko szczęścia rośnie do 2,5 metra. Gdy roślina jest młoda jej roczny przyrost objętości jest dość spory, jednak maleje wraz z wiekiem.

Zobacz: https://gardeneo.pl/drzewko-szczescia

Soczyste liście drzewka szczęścia mają lekko owalny kształt oraz łukowate wygięcia na górnej stronie, a od spodu są płaskie. Liście mogą przypominać nieco monety. Stąd inna, potoczna nazwa rośliny – drzewko pieniężne.

Tutaj więcej roślin doniczkowych: https://gardeneo.pl/

Nawet jeśli roślina jest prawidłowo pielęgnowana, drzewko szczęścia bardzo rzadko kwitnie lub nie robi tego wcale. Słodko pachnące, białe kwiaty rośliny przypominają drobne gwiazdy, z których wyrastają długie i filigranowe pręciki. Drzewo szczęścia kwitnie zazwyczaj późną zimą, bądź wiosną. Ważna jest tutaj odczuwalna zmiana temperatury. Jeśli chcesz pobudzić kwitnienie rośliny, latem umieść ją tarasie lub balkonie. Jednak wraz z początkiem jesieni, należy przenieść ją z powrotem do wewnątrz.

Zobacz też: https://gardeneo.pl/mulenbekia

Sadzenie

Przed posadzeniem drzewka szczęścia należy rozważyć kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest zdecydowanie czas posadzenia, nawet w przypadku hodowli w zamkniętym pomieszczeniu. Tylko w ten sposób możemy zadbać o wystarczającą ilość ciepła i światła, która jest niezbędna do szybkiego wykiełkowania lub przyjęcia się sadzonek. Najbardziej odpowiednią porą jest wiosna.

Kolejnym ważnym punktem jest podłoże. Ziemia, w której zostanie posadzone drzewko szczęścia powinna dobrze przepuszczać wodę. Wszystkie sukulenty nie tolerują nadmiaru wilgoci. W razie konieczności można wymieszać ziemię doniczkową z piaskiem i drobniejszym żwirem. Równie ważnym jest wybór doniczki. Drzewo szczęścia gromadzi płyn w liściach, a jego pień jest stosunkowo cienki. Taka właściwość może doprowadzić do problemów z zachowaniem równowagi, dlatego jego doniczki powinny być stosunkowo ciężkie i koniecznie muszą mieć otwór odpływowy. Drzewko szczęścia będzie wymagać przesadzenia co 2-3 lata.

Jak dbać o drzewko szczęścia?

Roślina jest mało wymagająca pod wieloma aspektami, z miejscem ulokowania włącznie. Jednak źle czuje się w pobliżu źródeł ciepła. Nie zaleca się umiejscowienie drzewka szczęścia w pobliżu grzejników. Najbardziej optymalnym miejscem dla rośliny jest parapet lub okolice okna.

Prawidłowa pielęgnacja drzewka szczęścia, choć prosta, to wymaga odrobiny pomyślunku. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do zatrzymania się wodny w doniczce, dlatego roślinę należy podlewać bardzo ostrożnie i sprawdzać poziom wody. Jako sukulent, drzewo szczęścia magazynuje dużo płynu. W czasie gorących dni, kiedy woda może wyparować szybciej, drzewo będzie w stanie wchłonąć większą ilość wody, szczególnie że jego gruby liść potrzebuje jej dużo do wzrostu. Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, należy podlewać drzewko rzadziej.

W okresie największego wzrostu drzewka szczęście – czyli od kwietnia do września – roślina powinna otrzymać niewielką ilość nawozu przynajmniej raz w miesiącu lub co dwa tygodnie. Należy postawić na specjalną mieszankę przeznaczoną dla sukulentów i kaktusów.

Ze względu na swoje naturalne tendencje do niekontrolowanego wzrostu, drzewo szczęścia, które nie jest formowane przez swojego opiekuna do określonego kształtu, prawie na pewno będzie rosło krzywo. Będzie to przyczyną nie tylko nieestetycznego wyglądu ale także odłamywania się gałęzi. Dlatego zaleca się, aby przycinać roślinę raz lub dwa razy w roku. Grubosz jest bardzo odporny na przycinanie, dlatego często uprawia się go jak drzewko bonsai.