Dom czy mieszkanie - co się bardziej opłaca?

wtorek, 1.10.2019 09:48 17942

Kiedy chcemy się przeprowadzić, czy to ze względu na zmęczenie dotychczasowym miejscem zamieszkania, czy to ze względu na konieczność zmiany lokalizacji na przykład ze względu na pracę, czy to ze względów rodzinnych tak czy siak stajemy przed pytaniem o to, gdzie od tej pory chcemy mieszkać. Pierwszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać jest pytanie o to, czy wolimy dom czy mieszkanie. Jedna i druga możliwość mają swoje niewątpliwe wady i zalety, które warto rozważyć zanim zdecydujemy się na którąkolwiek z nich, gdyż decyzja o zakupie czy postawieniu własnej nieruchomości najprawdopodobniej zwiąże nas z nią na długie lata.

Mieszkanie

Z reguły mieszkania są mniejsze niż domy i od nich tańsze. Z reguły, gdyż jeśli porównamy niewielki domek z luksusowym apartamentem albo loftem w centrum miasta, może okazać się, że w rozpatrywanym przypadku to dom wypada jako opcja ekonomiczniejsza. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę opcję minimum, mieszkanie wygra. To dobry pomysł na pierwszą własną nieruchomość. Jeśli dopiero startujemy w dorosłe życie i wyprowadzamy się od rodziców lub z akademika, a stać nas na zakup mieszkania, nawet z kilkuletnim kredytem - warto się na to zdecydować. Później, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i zdecydować się na coś większego, stare mieszkanie możemy przeznaczyć na wynajem i potraktować jako dodatkowe źródło dochodów albo najzwyczajniej w świecie je sprzedać.

Mieszkania mają też tę przewagę nad domami, że dużo łatwiej jest znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji - oczywiście jeśli mówimy o Warszawie. Jest dużo bardziej prawdopodobne, że warszawski deweloper wybuduje blok mieszkalny czy apartamentowiec niż osiedle domków jednorodzinnych w pobliżu centrum miasta. Jeżeli więc zależy nam na zakupie nieruchomości blisko centrum, z dobrą komunikacją i dostępem do wszelkich udogodnień charakterystycznych dla miejskiego życia, w bliskiej odległości od życia kulturalnego - powinniśmy się skłonić ku kupnie mieszkania.

Dom

Własny dom to charakterystyczny element amerykańskiego snu - nawet niewielki i na przedmieściach, obok samochodu stanowi wyznacznik sukcesu i pozycji społecznej. W polskiej rzeczywistości, zwłaszcza w obrębie metropolii takich jak na przykład Warszawa, realia są nieco inne: nie każda rodzina ma własny dom, a wielu ludzi mieszka w mieszkaniach, a nie domach. Nie zmienia to faktu, że dla większych rodzin, rodzin posiadających psy czy marzących o ogródku to dom jest dużo lepszym rozwiązaniem. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom deweloperzy budują coraz więcej osiedli domków jednorodzinnych, które łączą w sobie zalety życia w mieście i we własnym domu, bez sąsiadów bezpośrednio za ścianą czy po drugiej stronie korytarza. 

Dom to z pewnością dużo więcej niż w mieszkaniu przestrzeni, a także mniej niedogodności związanych z dzieleniem z kimś wspólnej przestrzeni - z drugiej strony o sprawy takie jak ocieplenie czy remont dachu musimy dbać samodzielnie i nie możemy ich przerzucić na administratora budynku czy wspólnotę mieszkaniową.