Warsztaty o twórczości Magdaleny Abakanowicz i Yayoi Kusamy na zimowych półkoloniach!
Fundacja Goldenmark od blisko 2 lat organizuje we wrocławskich przedszkolach i szkołach warsztaty o literaturze oraz sztukach wizualnych. W ramach projektu „Poszukiwacze Skarbów” już ponad dwa tysiące dzieci poznało twórczość Jana Brzechwy, Vincenta Van Gogha czy Marca Chagalla. Teraz, specjalnie z myślą o półkoloniach, Fundacja zachęca placówki do zapisów na zajęcia o twórczości Magdaleny Abakanowicz i Yayoi Kusamy.
Do ferii zimowych zostały jeszcze 3 miesiące, ale Fundacja Goldenmark już teraz przygotowała nowe tematy półkolonijnych warsztatów. Bohaterką jednego z nich będzie Magdalena Abakanowicz, wybitna artystka słynąca między innymi z tak zwanych abakanów – kompozycji podobnych do rzeźby, choć wykonanych z tkaniny. I to właśnie je poznawać będą najmłodsi.
– Warsztat o tkaninie artystycznej to opowieść o mistrzowskich pracach Magdaleny Abakanowicz, a także rzemieślnikach ludowych, którzy od zarania dziejów tworzyli na potrzeby swoich społeczności pięknie zdobione makatki i kilimy. Dzieci będą miały okazję stworzyć własną tkaninę artystyczną z wełny – mówi Marta Andrejków z Fundacji Goldenmark.
W ramach drugiego z warsztatów najmłodsi poznają twórczość Yaoyi Kusamy, japońskiej rzeźbiarki, malarki, pisarki, aktywistki oraz performerki awangardowej. Jej prace charakteryzują się wzorami bazującymi na kropkach i wyrazistych kolorach.
Inspiracje dla najmłodszych
Projekt „Poszukiwacze Skarbów” został stworzony z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 10 lat, uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych we Wrocławiu oraz okolicy. Jego celem jest rozwijanie kompetencji związanych z literaturą i sztukami wizualnymi w atrakcyjny i przystępny sposób. Dotychczas Fundacja Goldenmark przeprowadzała już zajęcia o twórczości Juliana Tuwima, kubizmie, życiu i dziełach Vincenta Van Gogha czy pracach Marka Chagalla.
– Dzieci mają w sobie ogromne pokłady wyobraźni, których niekiedy same nie potrafią wydobyć na światło dzienne. Warsztaty o słynnych artystach i kierunkach w sztuce są idealną okazją, aby się zainspirować i spróbować swoich sił. Dzieciaki uwielbiają żywe kolory i nieprawdopodobne wydarzenia. Pod tym względem zajęcia o kubizmie czy malarstwie Marca Chagalla są jednymi z ich ulubionych – mówi Ida Sielska z Fundacji Goldenmark.
Łącznie Fundacja przeprowadziła już 180 warsztatów dla 2300 dzieci. Część z nich odbywała się w trakcie zimowych i letnich półkolonii. Tylko w lipcu edukatorki, w towarzystwie maskotek – Misi i Liska, przeprowadziły 50 warsztatów, w których wzięło udział blisko tysiąc dzieci.
Strona internetowa projektu „Poszukiwacze Skarbów”: poszukiwaczeskarbow.pl
O Fundacji Goldenmark
Fundacja Goldenmark działa od blisko 2 lat i koncentruje się na działalności edukacyjnej, artystycznej oraz naukowej. Zwraca uwagę najmłodszych na piękno oraz wartości estetyczne, intelektualne i emocjonalne. Ich nośnikami jest sztuka, literatura oraz wyjątkowe przedmioty. Mecenat nad fundacją sprawuje Goldenmark – firma, która od blisko 15 lat działa na polskim rynku złota i innych metali szlachetnych. Oferuje także autorską biżuterię premium oraz wyjątkowe wydawnictwa, wytwarzane i oprawiane ręcznie, tradycyjnymi metodami. To także największa w Polsce sieć galerii sztuki współczesnej. Salony Goldenmark działają w 22 największych miastach w Polsce – również we Wrocławiu (ul. Krawiecka i ul. Legnicka) oraz w Bielanach Wrocławskich (Aleja Bielany).
Dodaj komentarz
Komentarze (0)