Wrocław na rzecz edukacji: Pierwsze Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych na Dolnym Śląsku!

środa, 23.10.2024 11:05 776 0

W dniu 17 października we Wrocławiu odbyło się pierwsze Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych – wyjątkowe wydarzenie, które otworzyło nowe perspektywy na tworzenie bardziej otwartego, przyjaznego i zróżnicowanego środowiska edukacyjnego w całej Polsce. Forum było nie tylko miejscem wymiany doświadczeń, ale również krokiem milowym w budowaniu przestrzeni, w której różnorodność kulturowa staje się siłą napędową edukacji i integracji społecznej.

Asystentki i asystenci międzykulturowi - kim są i dlaczego są potrzebni?

Asystenci międzykulturowi odgrywają kluczową rolę we współczesnym, wielokulturowym środowisku, pomagając uczniom w edukacji i adaptacji do nowych warunków , nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, współpracując również z rodzicami i całym środowiskiem szkolnym. We wrocławskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczy się 10 448 osób pochodzących spoza Polski, w tym z Ukrainy, Indii, Gruzji, Białorusi, Afganistanu, Bangladeszu, Egiptu, Etiopii, Kirgizji, Kolumbii, Meksyku, Mołdawii, Norwegii, Pakistanu, Rumunii, Syrii i wielu innych. Aby
skutecznie integrować się w polski system edukacji potrzebują wsparcia i zaopiekowania.

Fundacja Ukraina pionierem zatrudnienia asystentów międzykulturowych

Fundacja Ukraina jako pionier w dziedzinie zatrudniania asystentów międzykulturowych, od 2018 roku nieprzerwanie wspiera setki dzieci migrantów w polskich szkołach. Obecnie zatrudniamy 39 asystentów międzykulturowych – 7 w szkołach Dolnego Śląska, a 32 osoby we Wrocławiu (dzieląc ich zatrudnienie z Gminą Wrocław). Ta skala czyni nas jedyną organizacją w kraju współpracującą z tak dużą grupą
asystentów poprzez bezpośrednie zatrudnienie, monitoring i szkolenia. Nasz model współpracy z Gminą Wrocław wykazał znaczące korzyści, pozwalając na lepsze monitorowanie pracy asystentów oraz merytoryczne przygotowanie do działań w szkole - mówi dr Hanna Achremowicz, opiekunka merytoryczna kierunku edukacji w Fundacji Ukraina, pomysłodawczyni Forum.

Fundacja Ukraina nie tylko zatrudnia asystentów międzykulturowych, ale także tworzy nowe standardy pracy w szkołach wielokulturowych. Dzięki działaniom rzeczniczym, takim jak Forum Asystentów i Asystentek Międzykulturowych wzmacnia ich rolę i buduje nowe standardy pracy. 

Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych po raz pierwszy we Wrocławiu 

Forum, otwarte przez Wiceprezydenta Wrocławia Ryszarda Kesslera oraz Wiceprezydenta Fundacji Ukraina Igora Lisina, obejmowało prezentacje i dyskusje na temat standardów pracy asystentów międzykulturowych we Wrocławiu oraz ich roli w szkołach, z udziałem ekspertów i przedstawicieli władz edukacyjnych. W ramach programu wydarzenia odbył się również pokaz filmu o pracy asystentów międzykulturowych oraz wspólne tworzenie rekomendacji dotyczących wzmocnienia ich roli.
Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele sektora edukacyjnego, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim asystenci międzykulturowi i romscy. Podjęto dyskusje dotyczące wyzwań, przed którymi stoją asystenci w polskich szkołach, oraz sposobów na budowanie bardziej otwartych i wspierających środowisk edukacyjnych.
To, że spotkanie zgromadziło ponad 130 uczestników, głęboko nas poruszyło i przerosło wszelkie nasze oczekiwania. To jasny sygnał, jak bardzo potrzebne są nasze działania i jak ważne jest wspieranie dzieci z doświadczeniem migracji. Ten wynik utwierdza nas w przekonaniu, że zmierzamy we właściwym kierunku, budując środowisko edukacyjne, które otwiera się na wszystkich – mówi dr Hanna Achremowicz.
Podczas Forum zaprezentowane zostały „Wrocławskie Standardy Pracy Asystentek i Asystentów Międzykulturowych”, opracowane przez ekspertów z Fundacji Ukraina, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacji Dom Pokoju, Kalejdoskopu Kultur, Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej przy wsparciu Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zapoznać się z treścią publikacji można pod linkiem:
https://fundacjaukraina.eu/wroclawskie-standardy-pracy-asystentek-i-asystentow-miedzy kulturowych/.

Przedstawione były również wyniki badań dotyczących roli asystentów w placówkach edukacyjnych, prowadzone przez Fundację Ukraina wśród asystentów i współpracujących z nimi nauczycieli oraz dyrektorów. Dyskusje koncentrowały się na kluczowych problemach związanych z codzienną pracą asystentów oraz poszukiwaniu rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości ich wsparcia. Uczestnicy mieli także możliwość nawiązywania kontaktów oraz poznania nowych inicjatyw wspierających integrację w szkołach.
To wydarzenie to dopiero początek działań na rzecz wsparcia edukacji w wielokulturowym społeczeństwie. Kolejne inicjatywy są w przygotowaniu, a zainteresowani mogą śledzić aktualności na profilach społecznościowych Fundacji Ukraina.
Więcej informacji na temat działalności Fundacji Ukraina oraz pomocne materiały dla asystentów międzynarodowych znajdziecie na stronie www Fundacji Ukraina.

I Wrocławskie Forum Asystentek i Asystentów Międzykulturowych zostało zorganizowane przez Fundację Ukraina we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego oraz Departamentem Edukacji, a także Ogólnopolską koalicją na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich w szkołach. Forum odbyło się w ramach projektu “Refugee Children Support
Ecosystem” sfinansowanego ze środków Save the Children International (Poland) oraz projektu “Wsparcie dla Wszystkich: Asystenci Międzykulturowi jako Kluczowi Sojusznicy w Procesie Edukacyjnym w wielokulturowej szkole”realizowanego dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashokę.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek