Gmina Wrocław w Karpaczu: wręczyliśmy Nagrody Prezydenta Wrocławia i przygotowaliśmy cztery panele dyskusyjne

czwartek, 5.9.2024 12:56 1641 0

Trzy firmy: Hewlett Packard Enterprise, AB SA oraz Collins Aerospace zostały laureatami Nagrody Prezydenta Wrocławia „Biznes Odpowiedzialny Społecznie”, wręczanej w ramach 33. Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jak co roku, gmina Wrocław była aktywnym uczestnikiem tego wydarzenia oraz współorganizatorem dyskusji panelowych.   

Nagroda Prezydenta Wrocławia została wręczona po raz czwarty. Wyróżniane są firmy, działające na terenie stolicy Dolnego Śląska - co do zasady co roku laureatów jest trzech.  

- Nagradzamy firmy, które rozumieją, że prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko "słupki", które mają się zgadzać. To także branie odpowiedzialności za otoczenie, lokalną społeczność, po prostu za zwykłego człowieka. To są wartości, które otwarty na ludzi Wrocław ma wpisane w miejskie DNA. Bardzo się cieszymy, że jak co roku, mieliśmy w czym wybierać – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Statuetki wręczała w Karpaczu wiceprezydent miasta Renata Granowska. - Tradycyjnie, uhonorowane zostały trzy firmy. Zależy nam, żeby lista laureatów była. Jednocześnie chcemy trzema statuetkami podkreślać, że lista odpowiedzialnych firm, które pomagają budować jeszcze lepszy Wrocław, wcale nie jest krótka – dodaje Renata Granowska.         

Gmina Wrocław i jej podmioty były także organizatorami czterech dyskusji panelowych, które odbyły się w Karpaczu.  

Dyskusję „Rosyjska propaganda i dezinformacja jako broń w geopolityce” organizowało Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Kreml prowadzi wojnę informacyjną przez rozproszone źródła, przemycające fake newsy między prawdziwymi wiadomościami. Próbuje siać panikę, skłócać grupy społeczne, manipulować opinią publiczną. Musimy zdawać sobie z tego sprawę i rozmawiać o sposobach przeciwdziałania - komentuje Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia. Panel poprowadził Piotr Kaszuwara, doświadczony wrocławski dziennikarz i korespondent wojenny, założyciel fundacji Przyszłość dla Ukrainy, dostarczającej m.in. pomoc medyczną i żywność na dotychczasową łączną sumę ok. 50 mln zł. W trakcie panelu rozmawiano m.in. o psychologicznych i językowych technikach, jakimi posługują się farmy tzw. płatnych trolli oraz o potrzebie weryfikacji wiarygodności informacji przed bezrefleksyjnym podaniem jej dalej.  

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przygotowała panel poświęcony roli kobiet w firmach STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). - Wciąż istnieje nierównowaga w liczbie kobiet studiujących kierunki techniczne. Zastanawialiśmy się, gdzie leżą przyczyny, jak tworzą się stereotypy dotyczące płci i jak to zmienić. Gospodarka już teraz, a tym bardziej w przyszłości będzie potrzebowała wielu specjalistów w tych dziedzinach - tłumaczy Magdalena Okulowska, szefowa ARAW. Na politechnikach kobiety stanowią 44% studentów, ale już na kierunkach typowo technicznych jest to zaledwie 15% - to dane, które przytoczył uczestniczący w panelu na zaproszenie organizatorów dr hab. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.      

Wrocław, jako silny w skali kraju ośrodek akademicki liczący ok. 100 tys. studentów, którzy pobierają naukę na blisko 30 uczelniach wyższych, przygotował jeszcze jeden panel związany z edukacją: „Czy nowe pokolenie liderów znajdzie czas na pięcioletnie studia?” Przygotowało go Wrocławskie Centrum Akademickie. Tutaj punktem wyjścia był rysujący się na horyzoncie spadek zainteresowania studiami magisterskimi. Dane ministerialnego systemu śledzącego losy absolwentów w Polsce wskazują, że odsetek studentów, którzy kontynuują studia na drugim stopniu jest taki sam od lat. Jednak, jak wynika z danych o planach tegorocznych maturzystów - rozpoczęcie studiów planuje niewiele ponad 50% spośród nich. 

Czwarty z paneli gminy Wrocław był zatytułowany „Jak sztuczna inteligencja zmienia zarządzanie miastem”. Prowadził go dr hab. inż. Aleksander Orłowski z Politechniki Gdańskiej. Poruszano kwestie obszarów, w których można używać AI i jak planować oraz szacować korzyści z jej wykorzystania w tak specyficznej organizacji, jaką są urzędy miast ze swoją rozbudowaną strukturą organizacyjną i dużą liczbą jednostek. Na co dzień, w dużej mierze z racji swojej wysokiej specjalizacji w konkretnych sprawach, one „nie widzą się”, ale są momenty, kiedy wspomagany nowoczesnymi metodami przepływ informacji mógłby bardzo usprawnić ich pracę. – Sztuczna inteligencja nie będzie w stanie w 100% zastąpić człowieka, ale jej wykorzystanie w wielu obszarach jest wręcz nieuniknione. Będzie tak skuteczna, jak dobrze przygotujemy strukturę danych – mówi Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Wrocław wykorzystuje możliwości AI nie tylko tam, gdzie do jej obecności zaczynamy się przyzwyczajać, czyli do obsługi mediów społęcznościowych. – Mamy za sobą testy systemu zarządzania wolnymi miejscami parkingowymi. Aktualnie prowadzimy rozmowy na temat jego wdrożenia. Niedawno, dzięki współpracy z fundacją VetApp, udostępniliśmy mieszkańcom darmową aplikację wspomagającą opiekę nad zwierzętami, w tym wstępną diagnostykę jednostek chorobowych. To narzędzie także korzysta z AI – dodaje Robert Bednarski.     

Laureaci Nagrody Prezydenta Wrocławia – Biznes odpowiedzialny społecznie:    

Collins Aerospace Wrocław

Profil firmy: Collins Aerospace Wrocław jest częścią amerykańskiej korporacji United Technologies - jednego z największych na świecie dostawców technologii dla przemysłu lotniczego i obronnego. 
Uzasadnienie: Jako wysoko wyspecjalizowana firma technologiczna, Collins Aerospace stawia na wsparcie edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Firma co roku organizuje akcję „Young Women in STEM*”. W wydarzeniu biorą udział dziewczynki ze szkół podstawowych, a jego celem jest propagowanie zawodów technicznych także wśród kobiet. Firma współpracuje z uczelniami wyższymi i  tworzy autorskie programy kierowane do studentów. 

 * STEM = Science, Technology, Engineering, Mathematics (Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka) 

 

Grupa AB 

Profil firmy: Grupa AB to polska firma działająca na rynku od 33 lat. Jest największym dystrybutorem IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 
Uzasadnienie: Prezes i założyciel Grupy AB Andrzej Przybyło jest pomysłodawcą projektu „AByrazem”, który początkowo miał na celu pomoc w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Wtedy do potrzebujących trafiło blisko tysiąc sztuk różnego rodzaju sprzętu, w tym leki i respiratory. Następnie, w ramach akcji „AByrazem dla Ukrainy” firma wraz z pracownikami zaangażowała się w pomoc poszkodowanym w obliczu działań wojennych w Ukrainie i w pomoc pracownikom oraz ich rodzinom pochodzącym z Ukrainy. Aktualnie pod hasłem „AByrazem” realizowane są wszystkie działania z pogranicza ESG* firmy, m.in. edukacja ekologiczna czy bezpłatny dostęp do internetowej poradni psychologicznej dla pracowników.  

* ESG = Environmental, Social, Corporate Governance (Środowisko, Odpowiedzialność społeczna, Ład korporacyjny)  

 

Hewlett Packard Enterprise Wroclaw 

Profil firmy: HPE Wrocław jest częścią globalnej korporacji Hewlett Packard Enterprise, która zajmuje się produkcją i sprzedażą serwerów, przestrzeni dyskowej, urządzeń sieciowych. Ma w ofercie również rozwiązania IT oraz usługi finansowe. 
Uzasadnienie: W ramach programu odpowiedzialności społecznej HPE od 2018 roku przekazała meble i sprzęt biurowy o wartości około 2 mln złotych do ponad stu organizacji pozarządowych. HPE włączyła się także w pomoc uchodźcom poprzez zbiórki i wsparcie wolontariuszy. 
W ramach współpracy z Fundacją Ukraina zrealizowano ponad tysiąc różnych spotkań: kursów językowych, konsultacji z prawnikami i psychologami. Firma wspiera również zielone inicjatywy - pracownicy sadzą drzewa i włączają się w akcje sprzątania terenów zielonych we Wrocławiu.  

Ponadto w ramach HPE Gives, każdy pracownik HPE ma możliwość przeznaczenia aż 60 godzin czasu pracy na wolontariat. 

 

 

Laureaci Nagrody Prezydenta Wrocławia z poprzednich lat: 

2021: BSH, 3M, Techland

2022: Impel, Nokia, Whirlpool

2023: BASF, Selena FM, BNY Mellon

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek