Pedet Renoma z nominacją do Oskara architektury. Wrocławski koncept restauracyjny w finale światowego konkursu

wtorek, 16.7.2024 11:05 360 0

Otwarta zaledwie pół roku temu strefa restauracyjna PEDET w Renomie już zdążyła zdobyć nominację w prestiżowym konkursie architektonicznym "World Architecture Festival 2024". Pedet, stanowiący istotny element oferty jednego z najbardziej ikonicznych budynków Wrocławia, zakwalifikował się do finału w kategorii "Restauracja i Bary".

"The World Architecture Festival" to coroczny konkurs, podczas którego wybierane są najlepsze projekty architektoniczne z całego świata. Media branżowe nazywają go "Oscarami architektury". Wrocławski PEDET znalazł się w finale konkursu, jako jeden z jedenastu najlepszych, w kategorii "Restauracje i Bary". Projekt autorstwa wrocławskiej pracowni architektonicznej 3XA zostanie zaprezentowany na żywo podczas finałowej gali w Singapurze, w listopadzie tego roku.

"PEDET ma szansę dołączyć do topowej listy światowej architektury. Już sama nominacja w jednym z największych konkursów architektonicznych na świecie jest ogromnym wyróżnieniem. Dostrzeżenie PEDET'u przez ekspertów z branży jest dowodem na to, że wspólnie z pracownią 3XA stworzyliśmy miejsce wyjątkowe, które pozwala na odkrywanie nowych smaków i kompleksowych atutów Renomy na nowo" - mówi Barbara Wójcik, Asset Management & Leasing Director, Globalworth Poland.  

PEDET to innowacyjny koncept kulinarny w Renomie – dawnym domu towarowym Wertheim, będącego symbolem modernizmu we Wrocławiu. Na 700 mkw. siedem oryginalnych konceptów gastronomicznych zachęca do odkrywania nowych smaków i celebrowania kultury jedzenia. W PEDECIE gastronomia, historia, kultura i rozrywka przenikają się wzajemnie. Projekt wnętrza wzmacnia tożsamość tego miejsca, czerpiąc z jego przeszłości i teraźniejszości, podkreślając miejski charakter przestrzeni poprzez otwarcie jej na pobliski Plac Czysty.

Wyjątkowy styl przejawia się w wystroju i charakterystycznych detalach architektonicznych. PEDET dostarcza niezwykłych doznań kulinarnych oraz integruje lokalną społeczność. W projekcie przywiązano ogromną wagę do efektu wizualnego przygotowywanej przestrzeni. Kolorystyka i materiały zostały starannie dobrane, aby współgrały z architekturą budynku. Dominują tu kamienne wzory, brązy, beże, mosiądz i terakota. Te same materiały można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz budynku Renomy, natomiast w części restauracyjnej wykorzystane są w sposób bardziej swobodny, mniej formalny. Ważnym elementem wyposażenia jest scena. To wielofunkcjonalna strefa, która służy jako część koncertowa wieczorem, a w ciągu dnia jako przestrzeń kawiarniana lub miejsce przeznaczone na wystawy.

W przestrzeni PEDET Renoma można dostrzec funkcjonalne detale takie jak m.in. obręcze na słupach. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak dekoracja, a jednocześnie są wieszakami na ubrania czy torebki. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, wnętrze zachowuje wysoką estetykę. Dla zachowania spójności, wszystkie lady restauracyjne wykończone są tym samym materiałem. Co więcej, najemców łączy wspólna konstrukcja pod neony z nazwami restauracji oraz oświetlenie. Elementem spajającym jest również branding dla wszystkich najemców, utrzymany w tym samym stylu"- mówi Magdalena Plichta, pracownia architektoniczna 3XA. 

Finał konkursu odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2024 roku w Singapurze.Renoma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia i zarazem ikoną modernistycznej architektury. Obiekt otwarto w 1930 r. pod oryginalną nazwą Dom Towarowy Wertheim, a jego projektantem był berliński architekt Hermann Dernburg. Elewacje budynku ozdobiły istniejące do dziś rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, mające symbolizować nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów, ale przede wszystkim różnorodność kulturową i otwartość na drugiego człowieka. Zniszczony w wyniku działań wojennych Dom Towarowy Wertheim został częściowo odbudowany i otwarty w 1948 r. jako Powszechny Dom Towarowy, a wszystkie jego piętra oddano do użytku dopiero w 1985 r. Wtedy też budynek przyjął swoją obecną nazwę wyłonioną w konkursie przez mieszkańców Wrocławia. 

W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa.. W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza, w wyniku której przywrócono przedwojenną architekturę dziedzińców, powiększono ofertę, a także nadano budynkowi nowe funkcje i udogodnienia. Renoma jest jednym z trzech projektów biurowo-handlowych w portfelu Globalworth Poland, obok warszawskiej Hali Koszyki i katowickiego Supersamu.         

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek