Znamy pierwsze głosy Europejskiej Nocy Literatury 2024
Już 24 sierpnia na wrocławskim Szczepinie rozegrają się „WOJNY BOGÓW”. W każdym z dziesięciu miejsc znajdujących się na osiedlu, czytany będzie fragment jednej z książek wybranych przez kuratora Europejskiej Nocy Literatury 2024 – Łukasza Orbitowskiego. Znamy już pierwsze głosy, w które wsłuchamy się podczas tegorocznej odsłony literackiego święta.
W gronie artystów odpowiedzialnych za interpretację literatury prezentowanej podczas 13. edycji ENL pojawi się Artur Barciś – aktor niezwykle charakterystyczny, od 1984 roku związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. Niesłabnącą popularnością cieszy się od lat 90. dzięki roli Tadeusza Norka w serialu „Miodowe lata”. To artysta wszechstronny – doskonale sprawdza się w komediach i dramatach, na deskach teatrów, jak i przed kamerą. Dowodem jest szereg różnorodnych produkcji, w których aktor występował od czasu swojego debiutu w „Do krwi ostatniej” Jerzego Hoffmana (1978).
Po raz kolejny Europejską Noc Literatury odwiedzi Helena Sujecka – aktorka, którą publiczność naszego literackiego wydarzenia poznała poznała w 2021 roku podczas specjalnego czytania w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity – epilogu ENL. Czytała wówczas „O tym się nie mówi” Emilie Pine. Artystka znana jest wrocławskiej publiczności ze scen teatrów Capitol oraz Ad Spectatores. Pojawiła się również na szklanym ekranie, m.in. w polskim serialu „Znaki” (2018-2020), czy polsko-szweckiej produkcji „Kobieta z...” (2023). Nie umknęła również uwadze miłośnikom ostrych brzmień, dzięki zaproszeniu do teledysku utworu „Yuma” Kazika (2012). Helena Sujecka jest absolwentką wrocławskiej filii Akademi Sztuk Teatralnych w Krakowie – miejsca, które w tym roku pojawi się na mapie Europejskiej Nocy Literatury.
Poza sceną Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu zaczytamy się również w takich miejscach, jak:
→ kompleks Agencji Mienia Wojskowego przy ulicy Poznańskiej – niedostępny na co dzień obiekt, w którym ponad połowa budynków figuruje w ewidencji zabytków. Razem odkryjemy tajemnice tej przestrzeni, której niezwykły klimat i charakter sprawił, że nie raz już zamieniła się w plener filmowy,
→ tętniący życiem skwer, któremu od 2007 roku patronuje św. o. Damian de Veuster - centrum osiedla, gdzie latem spędza się czas na placach zabaw i siłowni, a zimą w kolejce na saneczkową górkę. Tu odbywają się także wydarzenia kulturalne, pchle targi, wymiany sąsiedzkie i pikniki,
→ Silver Forum – atrakcyjny biurowiec nieopodal placu Strzegomskiego. Interesujący projekt SRDK Architekci Studio Śródka, którego wykonawcą był Archicom, przyciąga oko swoją obłą szklaną fasadą, która pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale jest również kurtyną akustyczną wyciszającą budynek.
Boskie historie w programie ENL 2024
„WOJNY BOGÓW” rozegrają się dzięki literaturze, której 10 fragmentów usłyszymy na Szczepinie. – Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu – wyjaśnia kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. – Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie. W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, 2014). Pisana przez blisko 7 lat powieść historyczno-metafizyczna noblistki uhonorowana została w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (przekł. J. Polak, Znak Literanova, 2020) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.
Z nieco innej strony, hasło programowe naświetlają pozostałe ze znanych już książek. „Golem” Gustava Meyrinka (przekł. Antoni Lange, Wolnelektury.pl) to niewątpliwie utwór mroczny i mistyczny, nierzadko zresztą porównywany do „Procesu” Kafki. To egzystencjalistyczna historia nawiązująca do żydowskiej legendy o golemie – glinianej istocie ulepionej na kształt człowieka, w którą można tchnąć życie. Zaś „Wojna biedaków” (przekł. Katarzyna Marczewska, Wydawnictwo Literackie) jest uniwersalną opowieścią o radykalizacji i gniewie ludu, za pośrednictwem której Éric Vuillard konfrontuje czytelnika z historią największej niemieckiej wojny antyfeudalnej, która wybuchła w 1524 roku.
13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024 – po więcej informacji zapraszamy na strony internetową ENL i Wrocławskiego Instytutu Kultury, a także na Facebooka oraz Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Komentarze (0)