Brak spalin i systemy wspomagające bezpieczeństwo - Wrocław testuje kolejny niskoemisyjny autobus na liniach międzygminnych

poniedziałek, 22.4.2024 14:46 277 0

Na ulice Wrocławia (głównie osiedla Leśnica) oraz gminy Miękinia już od wtorku wyjedzie nowoczesny autobus elektryczny – Solaris Urbino 9 LE electric. Sprawdźcie, na jakich liniach będzie można z niego skorzystać i co go wyróżnia?

Skąd testy?
Autobus będzie testowany w ramach prac nad nowym przetargiem na obsługę linii miejskich i międzygminnych na terenie gminy Miękinia i Gminy Wrocław.

Na jakich liniach nim pojedziemy?
Testowanego elektryka spotkamy na wybranych kursach linii 123, 137, 958 (od wtorku do piątku), w sobotę na wybranych kursach linii 938, a przez cały weekend na liniach 117, 123 i 137. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie w załączeniu informacji. Co istotne, ponieważ testowany egzemplarz nie jest wyposażony w kasowniki, jeśli podjedzie na przystanek - możemy nim jechać bezpłatnie.

Jak spisze się we Wrocławiu i okolicach
 - To kolejny krok do budowania jeszcze lepszej komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i aglomeracji. Autobus Urbino 9 LE electric nie emituje spalin, jest cichy i niezwykle zwrotny. Pasażerowie z pewnością docenią komfort podróżowania, a kierowcy nowoczesne systemy wspomagające pracę i zwiększające bezpieczeństwo - mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu UM Wrocławia.

- W autobusie zastosowano innowacyjny system MirrorEye, czyli zestaw kamer, zastępujących tradycyjne lusterka, a także Mobileye Shield+, czyli system ostrzegający kierowcę o obecności pieszych oraz pojazdów w pobliżu autobusu –  dodaje Paulina Tyniec – Piszcz.

Prezentowany we Wrocławiu pojazd wyposażony jest w silnik elektryczny, który zasila energia pochodząca z baterii Solaris High Energy o pojemności ponad 300 kWh. Taka pojemność i wysoka wydajność magazynów energii pozwoli na swobodne kursowanie autobusu w ciągu dnia.
Autobus miał swoją absolutną premierę blisko 2 lata temu. W tym czasie producent podpisał już umowy na dostawy tego niewielkiego, bo zabierającego na pokład 27 osób modelu pojazdu w Hiszpanii, Niemczech czy Włoszech.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek