Magda Smalara „Kobieta do zjedzenia” – gastro-recital o przyjemnościach w Firleju

poniedziałek, 12.2.2024 14:50 113 0

Magdalena Smalara opowie o jednej z największych namiętności świata, czyli o jedzeniu. Publiczność usłyszy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz polskie szlagiery w nowych aranżacjach. Będzie zabawnie i lirycznie. 

Nie wszyscy ludzie zastanawiają się nad tym, co jedzą. Niektórym jest to zupełnie obojętne. Warto wiedzieć, że o jedzeniu pisali najwięksi, nadając mu rangę niemal metafizyczną, dość wspomnieć proustowskie Magdalenki. Dziś, kiedy co druga osoba to wybitny smakosz o wiedzy szefa kuchni restauracji z gwiazdką Michelin, jedzenie znowu stało się tematem numer jeden. – Wpadłam więc na pomysł, aby zrobić piosenki z tekstów paru poetów i wierszy do tej pory nieodśpiewanych na przykład fragmentu „Pana Tadeusza” dotyczącego bigosu. Nawet o kawie można zaśpiewać wspaniałą pieśń – opowiada Magdalena Smalara. – Jedzenie kojarzy mi się z przyjemnością, radością, zwłaszcza spożywane wspólnie. Przecież my większość świąt obchodzimy właśnie przy stole. Jest tyle rzeczy do skosztowania. Natomiast, gdyby ktoś zadał mi pytanie, czy mogłabym żyć bez soli czy bez cukru? Natychmiast odpowiadam, że bez cukru. Bez soli nie wyobrażam sobie życia – dodaje artystka. 

Podczas koncertu będzie zabawnie. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. – Tworząc ten program, zrobiłam poważny research i dużo rozmawiałam z ludźmi o jedzeniu. Pytałam też – bo to jest bardzo ciekawe zagadnienie – o najlepsze rzeczy, jakie ludzie próbowali w życiu. Co ciekawe, ich wybory to wcale nie są potrawy wyrafinowane. To są zwykłe dania domowe, przeważnie podane przez osobę, którą darzymy ogromnym uczuciem i na tym polega ta ich wspaniałość – opowiada aktorka, która temat miłości do jedzenia zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

Magdalena Smalara to aktorka, która bywa wokalistką, reżyserką i autorką tekstów. Na co dzień można ją oglądać na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego. Wcześniej przez jedenaście lat pracowała w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie zadebiutowała jako reżyserka spektaklu „Wszędzie jest wyspa Tu” opartego na poezji Wisławy Szymborskiej. Od dwóch lat jako wykładowczyni współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, dzieląc się doświadczeniami z przyszłymi aktorami scen operowych i musicalowych. Bazując na osobistych doświadczeniach, napisała (przy współpracy z kompozytorką Urszulą Borkowską) i wyreżyserowała kulinarny stand-up z piosenkami „Kobieta do zjedzenia”. Spektakl, w którym wszystko kręci się wokół jedzenia i wokół nieszczególnie akceptowanych w dzisiejszym świecie jego konsekwencji. Od 2009 roku współpracuje z Fundacją Okularnicy, prowadząc warsztaty i koncerty kolejnych edycji festiwalu. Wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych, zagrała w wielu filmach i serialach, choć wciąż ma apetyt na jakąś większą rolę.

Magda Smalara „Kobieta do zjedzenia” – piosenki o przyjemnościach
7.03, godz. 19:00
Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Sugerowany wiek widzów: 16+

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek