Zielony Wrocław wiesza budki lęgowe dla ptaków

poniedziałek, 5.2.2024 10:57 311 0

Ptaki, także w mieście, przed rozpoczęciem wiosny, szukają miejsc do gniazdowania. Zarząd Zieleni Miejskiej we współpracy z ornitologami pomaga, tworząc im specjalne, dostosowane do ich potrzeb miejsca lęgowe.
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, poza pielęgnacją zieleni i utrzymaniem porządku, dba także o utrzymanie równowagi biologicznej na swoich terenach. Stąd podejmowane są różne działania także na rzecz fauny.
W tym wypadku chodzi zwłaszcza o ptaki. W środowisku pełnią wiele ważnych funkcji. Regulują populacje owadów, roznoszą nasiona ale też lubimy podziwiać ich talent wokalny. W porozumieniu więc ze specjalistami postanowiliśmy zadbać o ich dobrostan i rozwiesić na terenie miasta ponad 60 budek lęgowych różnego typu, które wspomogą ich rozmnażanie.

- Budki lęgowe umożliwiają ptakom bezpieczny rozród, więc warto je wieszać. Dziuplaki i półdziuplaki, które z nich korzystają, łatwiej znajdą schronienie, co nie zawsze jest proste w mieście – mówi dr Marta Cholewa.

Istnieje wiele rodzajów budek, w zależności od upodobań i rozmiarów różnych gatunków. Dlatego „domki” różnią się głównie wielkością i otworem wejściowym. We Wrocławiu stosujemy głównie trzy typy budek – w każdym typie mogą się różnić rozmiarami oraz mogą mieć nieco większe lub mniejsze otwory.

Budki lęgowe typu A (z okrągłym otworem)
To najczęściej wieszana budka lęgowa. Gnieżdżą się w niej min. wróble, mazurki, sikory  kowaliki, muchołówki, krętogłowy, czubatki oraz pleszki.

Budka lęgowa typu P (wygląda jak zadaszony balkonik)
Inaczej półotwarta. Są przeznaczone dla ptaków wijących gniazda na gałęziach drzew i krzewów, dlatego chętnie są wybierane przez kosy, pliszki, rudziki oraz kopciuszki

Budka lęgowa dla pełzaczy (ma kształt wydłużonego klina z otworem przy pniu)
Szczelina przylegająca do drzewa umożliwia łatwiejsze i bezpieczniejsze wejście tym wyjątkowo skrytym ptakom. Dzięki temu wędrujące po pniu pełzacze mają z każdej strony dostęp do wnętrza, a w razie napaści drapieżnika mogą uciec drugą stroną.

Na drzewach ZZM-u można spotkać także schronienia innych typów:

Budka dla nietoperzy (przeważnie ma wejście od dołu)
Pełnią funkcję przejściowych schronień w czasie przelotów tych ssaków między kryjówkami zimowymi i letnimi,  a także są miejscem przebywania kolonii rozrodczych. Gatunki zasiedlające: gacek brunatny, karlik większy, karlik malutki, borowiec wielki, borowiaczek, nocek Natterera, nocek Brandta, nocek Bechsteina, nocek rudy.

Budka dla wiewiórek (większa budka, otwór wejściowy z boku)
Wiewiórki wykorzystują sztuczne schronienia jako przechowalnie swoich zapasów, a także jako miejsce zimowania i rozrodu. Należy je wieszać z dala od ptasich budek.

Dr Marta Cholewa, ornitolog z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczy w typowaniu lokalizacji budek. Warto zwrócić uwagę, by budek nie wieszać zbyt blisko siebie (nie dotyczy to budek dla nietoperzy). Istotny jest także sposób ich montowania – na odpowiedniej wysokości, wejściem od wschodu, a jeśli przybijamy ją do drzewa to należy użyć nierdzewnych gwoździ.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek