17.02. Damsko-męska komedia powraca na scenę w Firleju!

poniedziałek, 22.1.2024 15:17 368 0

Po udanej, zeszłorocznej premierze komedii teatralnej „Stosunki prawne”, Strefa Kultury Wrocław ponownie zaprasza do Firleja. Podczas spektaklu publiczność z przymrużeniem oka przeanalizuje problemy bycia w związku.

Czy ONA plus ON zawsze równa się ONI? Jak rozwiązać problemy w związku? Jak uporządkować i znormalizować relację damsko-męską? Czy zaspokojenie potrzeb każdej ze stron jest w ogóle możliwe? Czy istnieją jakieś gotowe rozwiązania, regulaminy, wzory, które można zastosować? Na te pytania spróbują odpowiedzieć bohaterowie spektaklu „Stosunki prawne” – lekkiej komedii damsko-męskiej, której scenariusz przygotowany został na podstawie tekstu autorstwa Szymona Turkiewicza.

Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2023 roku w Firleju. Ogromne emocje towarzyszyły aktorom podczas trzech pierwszych dni grania sztuki. Jaki był odbiór publiczności? – Premiera zawsze wzbudza duże emocje. Pierwsza konfrontacja z publicznością powoduje niepewność. Podaje w wątpliwość, zasadność spektaklu i całej włożonej w niego pracy. Jednak odbiór widowni był bardzo dobry, wiele osób potwierdzało, że odnalazło się w sytuacjach, które pojawiają się w spektaklu. W sztuce są one przerysowane i wyolbrzymione, ale dotykają codziennych problemów w związkach i w ten sposób stają się uniwersalne – opowiada Anna Skubik-Sigala, która wcieliła się w żeńską rolę w spektaklu.

Komedia „Stosunki prawne” to sztuka pełna codziennych perypetii każdego człowieka. , ale zagranie głównych bohaterów w to duże wyzwanie. – To zdecydowanie było dla nas nowe doświadczenie. Wcześniej z Anią graliśmy w bajce dla dzieci. Nasze relacje były zupełnie inne. Ponieważ tamta współpraca zostawiła niedosyt, chcieliśmy spróbować czegoś nowego. Zaczęliśmy szukać repertuaru, w którym bylibyśmy dla siebie partnerami. Dorosłymi partnerami. Mam duże zaufanie do Ani i chociaż z początku było trudno, otworzyłem się przed nią. Spektakl to tylko zwieńczenie bardzo długiego okresu prób, w których trakcie przebywaliśmy ze sobą nieraz częściej, niż z naszymi najbliższymi. Musieliśmy „nastroić się” na siebie, nauczyć słuchać i odczuwać – opowiada Marek Kocot, grający męską rolę. – Zaufanie ma fundamentalne znaczenie. Może się zdarzyć, że podczas spektaklu coś pójdzie nie tak, jakiś fragment wypadnie albo zwyczajnie pojawi się pustka w głowie „co dalej?”. Wtedy uratuje nas właśnie zaufanie do partnera – dodaje.

Spektakl powstał we współpracy Stowarzyszenia Kultura Oświata Teatr oraz Strefy Kultury Wrocław. Współfinansowany ze środków finansowych Gminy Wrocław

Marek Kocot to aktor, autor scenariuszy, reżyser, Ojciec Założyciel Antykabaretu i Wrocławskiego Teatru Plenerowego. Jako aktor związany ze scenami Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Miejskiego w Gdyni, Teatru Współczesnego i Teatru CAPITOL we Wrocławiu. Kiedyś Pan Pogodny, czyli prezenter prognozy pogody w TVP.

Anna Skubik-Sigala jest aktorką i animatorką kultury, ukończyła wydział lalkarski wrocławskiej PWST. Wyjechała do Grecji, aby nauczyć się tam języka nowogreckiego i zapoznać z teatrem antycznym. W Atenach spędziła sześć lat. Artystkę fascynują języki obce, dlatego też jej pierwszy monodram „Złamane Paznokcie” został przez nią zagrany w języku polskim, angielskim, nowogreckim i hiszpańskim.

 

„Stosunki prawne”
Występują: Anna Skubik-Sigala, Marek Kocot
Muzyka: Waldemar Maszyński
Mise en scène: Anna Skubik-Sigala, Marek Kocot

 

17.02.2024, godz. 19:00

Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek