Miasto wybuduje zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Zwycięskiej. Ogłoszono przetarg na jego budowę

środa, 6.12.2023 14:03 181 0

Kolejna nowa placówka we Wrocławiu! Zespół szkolno-przedszkolny dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków powstanie przy ul. Zwycięskiej. Ogłoszono przetarg na budowę tej nowoczesnej placówki, w której pierwszy dzwonek zabrzmi 1 września 2026 r.
Nowy kompleks składać się będzie z czterech bloków: szkolnego liczącego trzy piętra, dwupiętrowego sportowego oraz dwóch parterowych bloków - żywieniowego i przedszkolnego.
– To będzie kolejna tak duża inwestycja edukacyjna w mieście. Wiem, jak na ten zespół szkolno-przedszkolny czekali mieszkańcy ul. Zwycięskiej i okolic – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Obiekt będzie bardzo podobny do tego, który w ostatnim czasie powstał przy ul. Asfaltowej czy tego, który obecnie jest budowany przy ul. Cynamonowej – dodaje.

Ekologiczne rozwiązania przede wszystkim
W części szkolnej dla 1000 uczniów przewidziano 33 sale lekcyjne i pięć pracowni. Uczniowie będą mieć do dyspozycji pięć świetlic i cztery pracownie komputerowe. W obiekcie będzie też biblioteka oraz pięć specjalistycznych gabinetów oraz archiwum.
Z kolei część przedszkolna, złożona z ośmiu oddziałów, przeznaczona jest dla 200 dzieci. Będzie wyposażona w salę rekreacyjną. Natomiast w przypadku szkoły powstaną dwie sale w dwupiętrowym budynku. Mała o powierzchni 330 mkw. i duża licząca 780 mkw. Obiekt będzie wyposażony w wiele rozwiązań ekologicznych, które pomogą zminimalizować koszty utrzymania placówki i negatywnego wpływu na środowisko.
– Budynek zostanie wyposażony w podwyższonej jakości wentylację z odzyskiem ciepła, a na dachu pojawi się instalacja fotowoltaiczna. Odpowiednie systemy pozwolą sprawnie sterować oświetleniem i zarządzać zużyciem energii. Zadbaliśmy o każdy detal w budynku, pojawią się nawet baterie umywalkowe z czasowym wyłącznikiem – podkreśla Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Inwestycje dookoła placówki
Obok szkoły pojawią się nowoczesne boiska, place zabaw oraz dużo zieleni.
– Na terenie szkoły zaprojektowaliśmy ogrody deszczowe. Dodatkowo tylko w ramach tej inwestycji powstaną 224 nowe drzewa i ponad 8 tysięcy krzewów. Do dyspozycji dzieci oddamy też ogródek warzywny i polanę rekreacyjną – dodaje Jolanta Wnęk.
Na terenie placówki pojawi się parking dla 58 pojazdów, parking dla 472 rowerów, nowy ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. Przebudowane zostaną też wjazdy na działkę od ulicy Zwycięskiej i ulicy Agrestowej, pojawią się przejścia dla pieszych. Wymienione zostaną również podziemne sieci i kanały technologiczne.
– To będzie bardzo nowoczesna placówka, która w znaczący sposób wpłynie na komfort edukacyjny w południowej części Wrocławia. Nie tylko dzieci z ul. Zwycięskiej i okolic. Nowych 1000 miejsc w szkole i 200 w przedszkolach odciąży istniejące już placówki w tym rejonie miasta – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UMW.  
Zgodnie z planem inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 26 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Pierwsze 3 miesiące to czas na prowadzenie robót przygotowujących teren do budowy. Projekt szkoły, podobnie jak w przypadku pozostałych placówek, wybrano w ramach konkursu architektonicznego. Jego autorem jest pracownia CH+Architekci.

Otwarcie placówki planowane na 1 września 2026 r.  
Projekt pn. "Budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą" otrzymał 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Największa część budżetu na edukację
Wydatki na oświatę i edukację to największa pozycja w budżecie miasta. W 2023 roku to przeszło 2 mld zł, a warto dodać, że rządowa subwencja na ten cel pokrywa zaledwie połowę kwoty. Od 2019 roku na szkoły, przedszkola i ich funkcjonowanie miasto przeznaczyło ok. 8,5 mld zł, m.in. budując lub rozbudowując w tym czasie oświatowe placówki.
Przykładowo, w ciągu ostatnich pięciu lat powstały tak wyjątkowe miejsca jak: przedszkole przy al. Hallera, nowoczesny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej (trwa budowa zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Cynamonowej). Poza tym przedszkole przy al. Śląskiej na Tarczyński Arenie oraz publiczne placówki utworzone we współpracy z inwestorem zewnętrznym, m.in.: przy ul. Rezedowej, ul. Radkowskiej, ul. Rubczaka, ul. Poleskiej czy ul. Błotnej oraz szkoła Specto przy Lubelskiej.
W przyszłym roku wydatki miejskie na oświatę mają osiągnąć 2,3 mld zł. To 1/3 wrocławskiego budżetu. Subwencja oświatowa wyniesie 1,22 mld zł - pokryje 53% wszystkich wydatków miasta na oświatę.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek