Tegoroczny noblista odwiedził Politechnikę Wrocławską

środa, 8.11.2023 11:29 277 0

We wtorek gościliśmy tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Prof. Ferenc Krausz otworzył laboratorium współpracującej z nim grupy badawczej oraz wygłosił otwarty wykład. W uczelnianym Centrum Kongresowym wysłuchały go setki osób.
 
Światowej sławy węgierski fizyk jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Monachium. W październiku wspólnie z prof. Anne L'Huillier i prof. Pierrem Agostinim zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek.
 
Tłumy na wykładzie
 
Wizyta rozpoczęła się od otwartego wykładu „Attosecond Science: From Speeding Up Electronics to Probing Human Health”, którego wysłuchało blisko 600 osób.
 
– To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, bo rzadko mamy okazję gościć naukowców, którzy dopiero co zostali laureatami Nagrody Nobla. Ten wykład był jednak planowany dużo wcześniej. Pierwotnie prof. Krausz miał się pojawić na naszej uczelni trzy lata temu, ale z powodu pandemii koronawirusa musieliśmy wszystko przełożyć – mówił przed rozpoczęciem spotkania prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego. – Ale obietnica to obietnica i nasz gość jej dotrzymał. Ogromna w tym zasługa prof. Krzysztofa Abramskiego, którego grupa badawcza współpracuje z prof. Krauszem i który bardzo aktywnie zabiegał o to, żeby ta wizyta doszła do skutku – dodał. 
 
Podczas prelekcji zorganizowanej w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego prof. Ferenc Krausz opowiadał o impulsach świetlnych w skali attosekundowej i ich zastosowaniu w medycynie.
 
Laserowe laboratorium
 
7 listopada na Politechnice Wrocławskiej oficjalnie rozpoczęła działalność – w ramach prestiżowego programu Max Planck Partner Group – specjalna grupa badawcza. Kierownikiem specjalizującego się w budowie ultraszybkich laserów zespołu został dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który w latach 2020-22 współpracował z prof. Krauszem w Niemczech na stażu podoktorskim.
 
– Chciałbym podziękować prof. Krzysztofowi Abramskiemu, prof. Jarosławowi Sotorowi i dr. Maciejowi Kowalczykowi za tak ciepłe przyjęcie, dzięki któremu poczułem się tutaj jak w domu, chociaż jest to moja pierwsza wizyta we Wrocławiu – mówił prof. Ferenc Krausz. – Otwarcie tej grupy badawczej to bardzo prestiżowe wyróżnienie. Cały proces jej powołania jest bardzo restrykcyjny i wydanie zgody świadczy o gwarancji najwyższej jakości prowadzonych badań. Jestem bardzo podekscytowany zbliżającą się współpracą i jeszcze przed wyjazdem chciałbym porozmawiać z zespołem o jej rozszerzeniu – dodał. 
 
Na świecie działa obecnie prawie 90 grup partnerskich wspieranych przez Towarzystwo Maxa Plancka. Ich celem jest promowanie młodych naukowców w krajach rozwijających się naukowo.
 
– Naszym zadaniem będzie rozwijanie zagadnień związanych z laserami generującymi femtosekundowe impulsy laserowe w zakresie średniej podczerwieni – mówi dr Maciej Kowalczyk. – Skupimy się przede wszystkim na stabilizacji tych źródeł laserowych, aby mogły być wykorzystywane w Max Planck Institute of Quantum Optics do spektroskopowych badań próbek ludzkiej krwi pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych.
 
Grupa badawcza dr. Kowalczyka będzie współpracowała bezpośrednio z Max Planck Institute of Quantum Optics, którym kieruje prof. Ferenc Krausz. Na działalność zespołu towarzystwo przekaże grant w wysokości 100 000 euro.
 
– Wykorzystamy te pieniądze na zakup materiałów niezbędnych do prac laboratoryjnych, wyjazdy studyjne do grupy monachijskiej, a przede wszystkim na stypendia studenckie – wylicza dr Maciej Kowalczyk i zaprasza studentów i studentki do swojego zespołu. – Cały czas poszukujemy osób zainteresowanych pracą w naszym projekcie, więc wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu.
 
Podczas otwarcia laboratorium prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr zaznaczył, że jako uczelnia obiecujemy prowadzić projekty naukowe na granicy poznania i we współpracy z jak najlepszym otoczeniem międzynarodowym.
 
– Trudno sobie więc wyobrazić lepsze połączenie, niż wspólne projekty z prof. Krauszem, który, jak można zauważyć, jest niesamowicie serdecznym liderem, przy którym młodzi naukowcy mają szansę znakomicie się rozwijać – mówił rektor. – Trzeba też pamiętać, że uczelnie techniczne powinny pracować nad rozwiązaniami, które przynoszą korzyści całej ludzkości. Takie właśnie badania, łączące fizykę z medycyną, będą prowadzone w tym laboratorium – dodał.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek