Charytatywny bieg rodzinny "Jesteś, więc jestem"- Kilometry Pomocy

czwartek, 25.5.2023 13:32 315 0

27 maja w Lasku Osobowickim odbędzie się bieg charytatywny, który jednocześnie promuje rodzicielstwo zastępcze oraz wspiera Michała – podopiecznego jednej z wrocławskich rodzin zastępczych.

Bieg charytatywny

W sobotę 27 maja, kilka dni przed Dniem Rodzicielstwa Zastępczego (30 maja), w Lasku Osobowickim odbędzie się Charytatywny bieg rodzinny „Jesteś, więc jestem”- Kilometry Pomocy. Bieg organizuje Stowarzyszenie Kilometry Pomocy przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (Zespół Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej) w ramach projektu „Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – kampania społeczna” finansowego przez Fundację EY.

Bieg odbędzie się w sobotę 27 maja o godzinie 11.00 w Lasku Osobowickim przy ul. Witkowskiej we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy na bieg dla Michała wszystkich biegaczy, spacerowiczów, osoby uprawiające nordic walking oraz chcące po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Na chętnych czeka pięciokilometrowa trasa, na której odbędzie się bieg główny oraz nordic walking.

Aby wziąć udział w biegu należy wypełnić formularz rejestracyjny oraz uiścić opłatę startową w wysokości min.45 zł (mile widziane wyższe wpłaty).

Na bieg można zapisać się przez stronę:  https://www.zmierzymyczas.pl/1715/charytatywny-bieg-rodzinny-jestes-wiec-jestem-kilometry-pomocy.html oraz bezpośrednio przed biegiem, w biurze rejestracji w Lasku Osobowickim (zachęcamy do zapisów przez internet).

Poza biegiem głównym na uczestników będą czekać dodatkowe atrakcje, – mówi Monika Jopek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – między innymi bieg dla dzieci, dmuchańce, bańki mydlane, malowanie twarzy, zabawy sportowe, grill i słodkości. To będzie wyjątkowa okazja na spędzenie aktywnej, pożytecznej i rodzinnej soboty.

O Michale, dla którego jest prowadzona zbiórka

Całość wpłat od uczestników biegu zostanie przeznaczona na potrzeby leczenia i rehabilitację Michała.

Michał to chłopiec objęty opieką rodziny zastępczej. Jego aktualni opiekunowie poznali go w przedszkolu, był kolegą ich biologicznego syna. Chłopiec często przebywał w ich domu ze względu na chorobę mamy. Gdy mama Michała zmarła okazało się, że schorowanym chłopcem nie ma się kto zaopiekować. Rodzina zdecydowała się zawalczyć o Michała. Od 2019 roku chłopiec jest pod opieką rodziny zastępczej. Ze względu na problemy zdrowotne chłopiec wymaga licznych operacji, rehabilitacji i wymiany ortez. Michałek urodził się z chorobą Fibular Hemimelią. Nie ma kości strzałkowych w obu nóżkach, prawa stopa jest krótsza i niewykształcona. Do tego cierpi na ektrodaktylię obu rąk – ma tylko po 3 palce. Na co dzień porusza się na specjalnych ortezach i mimo młodego wieku przeszedł już 10 operacji. Pojawiły się u niego również zaburzenia sensoryczne, problem z czytaniem, zapamiętywaniem długotrwałym i poważna wada wzroku.

Michał to prawdziwy wojownik, jest aktywny, uparty, uprawia sporty a dzięki wsparciu ma szansę na aktywne, samodzielne życie.

Historię Michałka można znaleźć na stronie zbiórki: 

https://www.siepomaga.pl/michal-stepniak

O rodzicielstwie zastępczym i Dniu Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

24 maja 2006 r. Sejm w drodze uchwały ustanowił 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. W przyjętym dokumencie posłowie uznali potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działań na rzecz rozwoju i popularyzacji ruchu rodzicielstwa zastępczego w Rzeczypospolitej Polskiej.

W sytuacji, gdy dziecko jest pozbawione możliwości dorastania w rodzinie biologicznej państwo jest zobowiązane zapewnić mu opiekę. W 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jej głównym celem jest utrzymanie jak największej liczby dzieci w rodzinach biologicznych. W sytuacji, gdy okaże się to jednak niemożliwe dzieci umieszczane są m.in. w rodzinach zastępczych.  Chodzi o to, aby dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych miały zapewnione warunki rozwoju jak najbardziej zbliżone do rodzinnych. Rodzice zastępczy oprócz zapewnienia dziecku podstawowych warunków bytowych i opieki dbają o jego indywidualne potrzeby, rozwój emocjonalny i społeczny.

Piecza zastępcza to po prostu forma opieki nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziców biologicznych. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich innych form pomocy rodzinie. Decyzję o umieszczeniu dziecka w pieczy podejmuje sąd. Rodziny zastępcze wychowują i reprezentują dzieci, których rodzice nie chcą lub nie mogą się nimi zająć.

We Wrocławiu w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa łącznie niemal 800 dzieci w ponad 600 rodzinach. Większość przebywa w 429 spokrewnionych rodzinach zastępczych. Pozostałe dzieci znalazły opiekę u rodzin niezawodowych, zawodowych oraz w rodzinnych domach dziecka.

Ale na rodziców zastępczych nadal czeka niemal 400 dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Cały czas szukamy rodziców zastępczych. W tym celu powstała kampania „Jesteś, więc jestem”. Promując rodzicielstwo tylko w ostatnim czasie spotkaliśmy się z wrocławianami na Dniach Odry, piknikach na Szczepinie i będziemy na nich czekać w czasie biegu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek