24-latek oszukiwał ludzi, wystawiając fałszywe oferty mieszkań na wynajem i pobierając zaliczki. Teraz stanie przed sądem [Wideo]

sobota, 18.3.2023 13:00 356 0

Czternaście zarzutów usłyszał do tej pory mężczyzna, który podając się za różne osoby oszukiwał klientów poszukujących mieszkania do wynajęcia. Ogłoszenia brzmiały atrakcyjnie, a oferowane lokale położone były we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Na trop przestępcy wpadli policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu. Funkcjonariusze podejrzewają, że osób zaangażowanych w ten proceder może być znacznie więcej. Sprawa jest rozwojowa.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu uzyskali informację dotyczącą fałszywych ofert wynajmu mieszkań. Szeroko zakrojone ustalenia w tej sprawie pozwoliły na połączenie w całość przynajmniej kilkunastu zawiadomień w kraju, które złożyły osoby pokrzywdzone z różnych miast na terenie Polski. Policjanci nie wykluczają, że zgłoszeń będzie więcej, gdyż wynika to z treści i opisów, na które wciąż natrafiają w sieci internetowej.

Metoda sprawcy, a być może sprawców, polegała na tym, że oferent wzbudzał zaufanie przesyłając w pierwszej kolejności zdjęcie rzekomo swojego dowodu osobistego. W rzeczywistości była to fotografia innej osoby, uzyskana w nielegalny sposób. Dane miały być niezbędne do sporządzenia umowy rezerwacyjnej, w wyniku której oczywiście wymagana była kilkuset złotowa zaliczka. Oferty były fikcyjne, a mieszkania, o ile, w ogóle takie były pod wskazanymi adresami, nie należały z pewnością do fałszywych ogłoszeniodawców.

Uwagę zwrócić należy na to, że ogłoszenia pojawiały się na portalach internetowych, w których tożsamość nie jest w żaden sposób weryfikowana. Tutaj powinna zapalać się nam już tzw. czerwona lampka.

Pamiętać należy o tym, aby nigdy nie przesyłać zdjęć swoich dokumentów i przelewać pieniędzy osobom, co do działania, których nie jesteśmy przekonani. Najlepiej też nie prowadzić korespondencji na popularnych komunikatorach społecznościowych, bo nie mamy nigdy pewności, z kim tak naprawdę rozmawiamy.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. 24-latek usłyszał w sumie czternaście zarzutów dotyczących oszustw. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje sąd. Mężczyźnie za tego typu przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

KMP we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek