Tramwaj zwany „Czytuś” wyjechał na ulice miasta [Foto]

piątek, 30.9.2022 15:10 339 1

30 września, na ponad dwie godziny, zabytkowy wrocławski tramwaj zamienił się w czytelnię, w której książki m.in. wrocławskim uczniom, czytały osoby znane i związane z naszym miastem.  Wydarzenie pod nazwą „Czytanie po wrocławsku” zostało zorganizowane w ramach lat akcji „Cały Wrocław czyta”, organizowanej w mieści od 20 lat. 

Zabytkowy tramwaj „Czytuś” można było zobaczyć dzisiaj (30.09) na trasie: Opera Wrocławska - Dolnośląski Urząd Wojewódzki – ZOO Wrocław. A w nim młodych wrocławian, dla których fragmenty książek, opowiadań i legend czytali znani wrocławianie.

– Bardzo lubię czytać książki. Pamiętam jak czytała mi je mama – fajnie, że można posłuchać takiego czytania w tramwaju – mówił Janek z IV klasy.

W akcji uczestniczyło blisko 100 uczniów, a także wrocławianie, którzy znaleźli w skrzynkach bookcrossingowych, na terenie Parku Staromiejskiego i Pergoli specjalne bilety na to wydarzenie.

– Tą akcją pokazujemy, że czytanie nie jest nudne, jak twierdzi wielu uczniów. Wręcz przeciwnie, działa na wyobraźnię i poszerza horyzonty. W dodatku czytać można praktycznie wszędzie – mówi Lidia Zyga z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, koordynatorka akcji.
Wśród osób, które czytały byli: Marta Miniewicz - pisarka i przewodniczka po Wrocławiu i Dolnym Śląsku, Agnieszka Urbańska - pisarka, Bożena Pełczyńska - edukator ZOO Wrocław, Jerzy Kumiega - edukator i animator kultury Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

– Włączając się do akcji chciałabym zaszczepić w młodych osobach miłość do czytania i traktowania książek, jako skarbnicy wiedzy o świecie i drugim człowieku. By w wolnym czasie, bez znaczenia czy w swoim pokoju, czy w trakcie jazdy tramwajem, sięgali po nie – przyznaje Agnieszka Urbańska, pisarka.

W zabytkowy tramwaju, udostępnionym  przez MPK Wrocław czytany był m.in. „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry.  

– „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym” - te słowa z „Małego Księcia” chciałbym żeby dzieci zapamiętały. Za dziecięcych lat rzeczy nazywało się po imieniu, bezpośrednio i szczerze. Rywal był rywalem, przyjaciel – przyjacielem. Czytający tramwaj jest dobrym pretekstem, by do takich czasów wrócić – Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Akcja organizowana została w ramach projektu „Cały Wrocław czyta”, który od 20 lat promuje czytelnictwo. Jego koordynatorem jest Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
autor piątek, 30.09.2022 15:44
Jak się biskup dowie to wkrótce będzie czytanie w tym...