ProtoLAB: studenckie konstrukcje z ekologicznych materiałów

czwartek, 11.8.2022 10:46 0

Meble, pawilon herbaciany i jednostka pomocowa dla uchodźców – to tylko część projektów studenckich realizowanych na Politechnice Wrocławskiej podczas międzynarodowych warsztatów ProtoLAB.

Wszystkie konstrukcje będzie można zobaczyć już w niedzielę, 14 sierpnia, w godz. 11.00-15.00 na terenie „Czasoprzestrzeni” (ul. Tramwajowa 1-3). Prezentacja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

ProtoLAB to interdyscyplinarny projekt prowadzony wspólnie przez naukowców z Wydziału Architektury i Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Forma zajęć zaczerpnięta została z najlepszych europejskich uczelni takich jak TU Delft czy TU Darmstadt. Daje on młodym ludziom możliwość przejścia całego cyklu tworzenia formy architektonicznej – od wymyślenia idei, przez przygotowanie projektu, aż po jego realizację.

Tegoroczny warsztaty odbywają się pod hasłem „re:cultivation”, które odnosi się m.in. do fenomenu społecznych przestrzeni w postaci ogródków działkowych i do zieleni, która stopniowo pojawia się w miastach. W pracy studenci korzystają z ekologicznych materiałów takich jak papier czy juta.

Warsztaty prowadzone są w „Czasoprzestrzeni”, w dawnej Zajezdni Dąbie i w sumie uczestniczą w nich 43 osoby – studenci i tutorzy – z Polski, Turcji, Ukrainy, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii i Francji.

Wśród powstających projektów są m.in. meble i elementy tworzące przestrzeń do spotkań społecznych dla Zespołu Szkół Integracyjnych nr 6 we Wrocławiu czy pawilon herbaciany.

Jeden z zespołów pracuje nad projektem specjalnym we współpracy ze światowej sławy japońskim architektem Shigeru Banem. To model jednostki pomocowej przeznaczonej dla uchodźców wewnętrznych w Ukrainie i tych, którzy obecnie przebywają w Polsce albo dla osób, które w przyszłości będą odbudowywały kraj po wojnie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek