Salvador Dali we wrocławskim Ratuszu

piątek, 5.8.2022 10:39 284 0

Muzeum Miejskie we wrocławiu zaprasza na wystawę, na której prezentowanych jest bilsko 300 dzieł graficznych słynnego Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cykli. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy, jak choćby ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy „Boska Komedia”. Na wystawie ich uzupełnieniem są prace trójwymiarowe ujęte w zbiór recept na nieśmiertelność oraz ekstrawagancki kufer medyczny, przywołujący na myśl wytwory rzemieślnicze. Większość prac powstała na przestrzeni dwudziestolecia 1955-1975, ale pokazywane są również dwa cykle z lat 30. Na wystawie można prześledzić różne style, w jakich swoje dzieła kreował wybitny Katalończyk – od poddających się regułom grafik monochromatycznych przestawień, po bardzo malarskie sceny. Wszystkie prezentowane dzieła są sygnowane i pochodzą z prywatnej kolekcji.

Salvador Dalí, jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów. Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W czasie drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych.
Poza tworzeniem wywierających silne wrażenie obrazów Dalí również skupiał uwagę mediów. W 1948 roku wraz ze swoją muzą Galą wrócili do Europy. W 1974 roku Dalí otworzył zaprojektowane przez siebie muzeum – Teatro Museo Dalí w rodzinnym mieście Figueres.. Zmarł w 1989 roku w Figueres. Do jego najbardziej znanych dzieła należą poza obrazami także grafiki zebrane w tematyczne cykle.

Wystawa czynna:
środa -sobota - 11.00 - 17.00
niedziela - 10.00 - 18.00
więcej informacji na www.mmw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek