Pracownica banku zapobiegła utracie 100 tys. zł na szkodę jednej z seniorek

czwartek, 4.8.2022 13:33 731 2

Komendant Miejski Policji we Wrocławiu podinsp. Rafał Siczek wyróżnił i przekazał wyrazy uznania dla pracownicy jednego z banków. Dzięki dociekliwości kobiety oraz dyrektor placówki udaremniono próbę oszustwa, gdzie 66-letnia wrocławianka mogła stracić 100 tys. złotych, które miała otrzymać w kredycie.

Niestety mimo wielu kampanii społecznych prowadzonych w mediach oraz działań prewencyjnych realizowanych przez wrocławskich policjantów seniorzy nadal narażeni są na próby wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy dzwoniąc, często aranżują wcześniej 'udawane oszustwo' podając się np. za pracownika poczty, mówiąc, że mają przesyłki, które zalegają z uwagi na błąd w adresie. Po jakimś czasie do tych samych osób dzwonią ponownie, tym razem podając się np. za policjantów centralnego biura śledczego uwiarygadniając swoją tożsamość zmyślonymi numerami identyfikacyjnymi. W efekcie straszą potencjalne ofiary, że w miejscu zamieszkania może dojść do napadu, a ich życie i pieniądze są zagrożone. Wciągają tym samym swoje ofiary do udziału w akcji nazywając operacjami policyjnymi, w których muszą stosować się do wydawanych poleceń. Najczęściej przerażone starsze osoby wykonują te 'żądania' oddając całe swoje oszczędności, a nawet zaciągają w tym celu kredyty.

Podobnie było w przypadku 66-letniej wrocławianki, która padała ofiarą oszustów w drugiej połowie lipca. Na szczęście tym razem dzięki dociekliwości pracownicy banku oraz jej przełożonej nie doszło do przekazania bardzo dużej kwoty pieniędzy. Wrocławska seniorka miała otrzymać bowiem kredyt w wysokości 100 tys. złotych, motywując taką potrzebę w banku koniecznością pokrycia kosztów wesela. Kobieta tak naprawdę działała pod przymusem oraz presją oszustów. Dopytujące kobiety w placówce bankowej widząc, że może coś być nie w porządku, porozumiewały się z kobietą w taki sposób, aby potencjalny oszust nie był tego świadomy.

Biorąc pod uwagę jak dużej tragedii zapobiegły pracownice placówki bankowej, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu wyróżnił w tym tygodniu obie kobiety, wskazując na ich wzorowe postawy obywatelskie.

źródło: KMP we Wrocławiu

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Nowy wątek
***** *** wtorek, 09.08.2022 20:54
Co to za Maliniak?
K piątek, 05.08.2022 08:50
To w jaki sposób się komunikowały?