Małgorzata Tracz interweniuje w sprawie zanieczyszczenia dolnośląskiego odcinka Odry

czwartek, 4.8.2022 08:55 886 0

Posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zieloni wystosowała interwencję oraz interpelację poselską o podjęcie pilnych działań w związku z zanieczyszczeniem Odry. Z informacji uzyskanych od Andrzeja Świętacha - Prezesa Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu - na dolnośląskim odcinku rzeki Odry od miejscowości Lipki do granicy m. Wrocław od dnia 29 lipca 2022 roku do dnia dzisiejszego znajdowały się ogromne ilości śniętych ryb.

Na samym odcinku oławskiego kanału o długości 2 km w sobotę 30 lipca i niedzielę 31 lipca 2022 roku członkowie PZW, straży pożarnej i wolontariusze wyłowili ponad 5 ton ryb. Burmistrz miasta Oławy wspiera działania wędkarzy w utylizacji martwych ryb.

- Wyławiane ryby, takie jak sumy, brzany, klenie, sandacze czy leszcze, mają od 20 cm do 2 metrów długości. Okazy z poszczególnych gatunków chociażby leszcza oscylowały do 6 kg, szczupaka - 8 kg, sandacza - 10 kg, ryby z gatunku sum - 50 kg. Jest to ogromny cios dla bioróżnorodności rzeki Odry, którą będzie bardzo trudno odbudować z uwagi na wyginięcie najcenniejszych dorosłych przedstawicieli gatunków - mówi Andrzej Świętach, Prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu.

Na dzień 3 sierpnia 2022 roku wyławianie martwych ryb trwa nadal. Aktualnie wędkarze czyszczą Odrę na odcinku od Oławy do Wrocławia, niedaleko Jazu Opatowickiego.

- Zaalarmowana przez wędkarzy oraz zaniepokojonych mieszkańców i mieszkanki stanem Odry skierowałam dziś interwencję w tej sprawie do Wojewody Dolnośląskiego, Wód Polskich oraz organów ochrony przyrody. Obecna sytuacja to dla Odry stan klęski żywiołowej. Tragedia zbiera swoje żniwo na odcinku słynącym dotąd z ogromnych brzan, leszczy, kleni czy sandaczy. Odbudowanie życia w rzece do stanu sprzed katastrofy zajmie lata. Potrzebujemy natychmiastowego uruchomienia odpowiednich instrumentów w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej na Odrze oraz ich usunięcia na obszarze województwa. Niezbędna jest w szczególności pomoc straży pożarnej oraz wsparcie w zakresie utylizacji martwych ryb. Niezbędne są także działania kontrolne w celu ustalenia przyczyn zanieczyszczenia, ale przede wszystkim uniknięcia dalszych skażeń i usunięcia skutków katastrofy - komentuje Małgorzata Tracz, posłanka Partii Zieloni na Sejm RP z Wrocławia.

Interwencja poselska w sprawie zanieczyszczenia dolnośląskiego odcinka rzeki Odry

- Skierowałam też interpelację poselską w tej sprawie do Ministra Infrastruktury, Minister Klimatu i Środowiska, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Sprawiedliwości. Jako źródło zanieczyszczenia często wskazywany jest Kanał Gliwicki, gdzie w tym roku dochodziło już kilka razy do analogicznych masowych śnięć ryb. Domagam się od ministerstw podjęcia działań kontrolnych w celu ustalenia przyczyn zanieczyszczenia, ale przede wszystkim uniknięcia dalszych skażeń i usunięcia skutków klęski żywiołowej. Osoby odpowiedzialne za tę sytuację muszą ponieść odpowiedzialność, w tym karną - podkreśliła Małgorzata Tracz.

Interpelacja poselska w sprawie zanieczyszczenia dolnośląskiego odcinka rzeki Odry

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek