Oświadczenie w sprawie zdarzenia na jazie stopnia wodnego Rędzin we Wrocławiu

środa, 3.8.2022 11:29 334 0

Wody Polskie RZGW we Wrocławiu – Oświadczenie w sprawie zdarzenia, do którego doszło 2 sierpnia na jazie stopnia wodnego Rędzin we Wrocławiu:

W trakcie prac budowlanych, prowadzonych na zlecenie Wód Polskich przez konsorcjum firm Naviga Stal z Kiełczowa oraz Eko-Wod ze Świdnicy, związanych z modernizacją jazu Rędzin na Odrze, doszło do przemieszczenia się barki, która zatrzymała się na elementach obiektu hydrotechnicznego. W tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, nie ma osób poszkodowanych i nie ma też bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi. Z uwagi na fakt, iż jest to teren budowy, za wszelkie działań odpowiada wykonawca, natomiast Wody Polskie służą pomocą w jak najszybszym pozytywnym rozwiązaniu sytuacji.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 2 sierpnia, około godziny 15.30, gdy zestaw złożony z barki i pchacza manewrował na wodzie górnej w obrębie jazu na stopniu wodnym Rędzin. Z uwagi na silny nurt rzeki jednostka została zepchnięta na jaz i unieruchomiona. Na pokładzie barki znajdowały się dwie osoby obsługujące pojazdy dostarczającej materiały na teren budowy oraz dwie osoby z obsługi barki. Nikomu nic się nie stało.

Niemal natychmiast podjęto szeroko zakrojoną akcję związaną z odholowaniem barki w bezpieczne miejsce, między innymi przy asyście jednostek pływających Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Nasi pracownicy obecni stale na miejscu podejmują wszelkie możliwe czynności w celu szybkiego i bezpiecznego usunięcia zatoru. Z uwagi na prowadzone na jazie stopnia wodnego Rędzin prace budowlane operacja związana z przetransportowaniem unieruchomionej jednostki wymaga czasu i zachowania odpowiednich środków ostrożności oraz podniesienia poziomu piętrzenia w Odrze na odcinku pomiędzy Brzegiem Dolnym a Rędzinem.

W zabezpieczaniu miejsca zdarzenia biorą również udział inne służby, w tym Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Policja. Swoje działania prowadzi też komisja ds. wypadków żeglugowych przy Urzędzie Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, która będzie wyjaśniała dokładne okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek