Muzyczne spotkanie Szlaku Jedwabnego ze Szlakiem Bursztynowym podczas szóstego koncertu XXIX Festiwalu Non Sola Scripta

wtorek, 2.8.2022 13:54 104 0

Cykl sierpniowych koncertów w ramach festiwalu Non Sola Scripta w dniu 7 sierpnia o godz. 19:00 w Kościele św. Krzyża otworzy występ duetu artystek - Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu - które zagrają na instrumentach tradycyjnych Dalekiego Wschodu. Drugą część koncertu wypełni występ wybitnego niemieckiego organisty Franza Hauka, który zaprezentuje repertuar klasyczny złożony głównie z utworów J.S. Bacha.

Dwie wyjątkowe artystki - wirtuozka cytry zheng Mingjie Yu z Chin oraz specjalizująca się w dziedzinie muzyki z Dalekiego Wschodu Maria Pomianowska - zagrają tego wieczora na instrumentach orientalnych, zmieniając je w trakcie koncertu, w zależności od formuły programowej. Będą to w większości improwizacje - z jednym wyjątkiem - którym jest transkrypcja na te instrumenty jednego z mazurków Fryderyka Chopina. Symbolicznym motto tego koncertu jest spotkanie muzyki ze Szlaku Jedwabnego ze Szlakiem Bursztynowym. Dawno temu w Polsce - najprawdopodobniej w miejscowości Jarosław - handlarze ze Szlaku Jedwabnego spotkali się z handlarzami bursztynów i być może jedni i drudzy poznali wówczas swoje zdobycze w dziedzinie muzyki. Drugą część koncertu wypełni występ wybitnego niemieckiego organisty Franza Hauka, który zaprezentuje repertuar klasyczny, złożony głównie z utworów J.S. Bacha.

Maria Pomianowska i Mingjie Yu - instrumenty orientalne

Bursztynowy Jedwab to wspólny projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu, który jest spotkaniem dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce. W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje M. Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music”, dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych, instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F. Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng.

Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała. Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

Franz Hauk to organista z Niemiec, juror wielu konkursów muzycznych i prowadzący kursy mistrzowskie. Urodzony w roku 1955 w Neuburgu nad Dunajem Franz Hauk po maturze studiował muzykę kościelną i edukację muzyczną, a także  grę na fortepianie i organach w wyższych szkołach muzycznych w Monachium i Salzburgu. W 1981 r. otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, po którym zdobył wiele wyróżnień. W 1988 roku doktoryzował się z muzykologii pracą o monachijskiej muzyce kościelnej na początku XIX w. Jako autor zajmuje się kwestiami badań źródłowych, edycją i praktyką wykonawczą. Od 1982 roku jest organistą, a od 1995 r. także kierownikiem chóru w katedrze w Ingolstadt. W ramach swojego zaangażowania w niezależną regionalną kulturę miejską, tworzył w Ingolstadt wiele wydarzeń koncertowych takich, jak „Międzynarodowe dni organowe Ingolstadt” czy „Poranek organowy o dwunastej” w Kościele Asamów Maria de Victoria.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty XXIX festiwalu "Non Sola Scripta" odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godz. 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”
W każdą niedzielę 3 lipca – 28 sierpnia | godz. 19:00
Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1

Bilety: strefakultury.pl |eventim.pl | w kasie Impartu oraz na miejscu przed koncertami

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek