Jubileusz 145 lat tramwajów we Wrocławiu

czwartek, 1.1.1970 01:00 923 0

Jakiego koloru były pierwsze wrocławskie tramwaje? Którędy biegły pierwsze trasy tramwajowe? Ile osób mógł zabrać na swój pokład tramwaj konny i jak szybko jechał? Na te i wiele innych pytań odpowie historyk Tomasz Sielicki podczas wyjątkowej przejażdżki po mieście w ramach Wrocławskich Linii Turystycznych.

10 lipca przypada 145. rocznica uruchomienia tramwajów konnych we Wrocławiu. By uczcić ten ważny dla naszego miasta moment, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaplanował dwa wydarzenia: opowieść o tramwajach konnych prowadzoną przez Tomasz Sielickiego, historyka transportu, podczas ostatniego kursu tramwajowej linii turystycznej T oraz prelekcję Tomasz Sielickiego i Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa KSTM, o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych, która odbędzie się wieczorem na Zajezdni Popowice.

Na opowieść o tramwajach konnych zapraszamy na godzinie 18.00 na przystanek "Opera" na pl. Teatralnym. Tomasz Sielicki będzie opowiadał o początkach tramwajów konnych podczas kursu linii turystycznej T do Hali Stulecia, zajezdni "Dąbie" i z powrotem do centrum. Podróż trwa około godziny. W tym czasie przejedziemy koło największych atrakcji Wrocławia. Tramwaj następnie zjedzie na zajezdnię "Popowice". W tym przypadku obowiązują bilety na Wrocławskie Linie Turystyczne lub regularne bilety komunikacji miejskiej (opłata za przejazd tramwajem).

Po tym jak tramwaj zjedzie na zajezdnię "Popowice" o godzinie 19.30 zapraszamy na prelekcję o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć aktualny stan remontowanego obecnie wyjątkowego zabytkowego wagonu G-061, który kiedyś był szlifierką torową, po czym przebudowano go na opryskiwacz chwastów. Właśnie zakończył się drugi etap jego restauracji, który objął nadwozie. Będzie to więc okazja, by nie tylko dowiedzieć się czegoś o historii tego tramwaju, ale także zobaczyć go od podszewki. Wagon będzie wystawiony przed zabytkowe hale zajezdni "Popowice" i przy nim odbędzie się prelekcja, która będzie bezpłatna.

Prelekcja odbywa się w ramach realizacji zadania publicznego polegającego na remoncie tramwaju-opryskiwacza, finansowanego przez Gminę Wrocław.

Spotykamy się w niedzielę 10 lipca 2022 r. na pl. Teatralnym, na przystanku dla tramwajów zabytkowych i o godzinie 18.00 ruszamy w podróż w czasie!

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1121903198540024

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek