Jest projekt budowy zadaszonych kortów tenisowych wraz ze ścianką tenisową przy ul. Pułtuskiej

poniedziałek, 16.5.2022 14:22 514 0

Teren kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej od połowy lipca zeszłego roku został przekazany spółce WCT Spartan, która zarządza obiektami sportowo-rekreacyjnymi we Wrocławiu.
 
Po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych i zapoznaniu się z opiniami mieszkanek i mieszkańców Wrocławia nt. zagospodarowania terenu zieleni z kortami przy ul. Pułtuskiej, spółka rozpoczęła prace nad wstępną koncepcją architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu.
 
Wnioski mieszkańców dotyczyły przede wszystkim zachowania i pielęgnacji istniejącej na tym obszarze zieleni, zachowania funkcji tenisowej oraz modernizacji i rozwoju infrastruktury sportowej poprzez przykrycie dachem kilku kortów tenisowych (hala lub balon), rozwoju funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych, tak aby uczynić ten teren bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla mieszkańców i mieszkanek
 
Biorąc pod uwagę wynik konsultacji i głosy mieszkańców rozpoczęliśmy prace nad wizualizacją i stworzyliśmy wstępną koncepcję rozwoju terenu kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej. W pierwszym etapie chcielibyśmy postawić nowoczesna lekką halę tenisową przykrywającą 5 utwardzonych kortów tenisowych - mówi wiceprezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Paweł Łosiński
 
We wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu przedstawione zostały 3 etapy w jakich chcielibyśmy przeprowadzić inwestycje.:
 
I etap to budowa hali tenisowej przykrywającej 5 kortów o twardej nawierzchni i zewnętrzną ścianką tenisową
 
II     etap to budowa budynku kortowego (budynek usługowy z funkcją gastronomiczną i szatniową)
 
III  etap to zagospodarowanie terenów zielonych wokół kortów.
 
W związku z tym, że korty tenisowe położone są w zabytkowym Parku Południowym to każdy z etapów inwestycji konsultowany będzie z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
 
Aby obiekt mógł być całoroczny w pierwszej kolejności wybudowana zostanie hala tenisowa. Stanie ona w miejscu starego, wysłużonego już balonu tenisowego, który został zdemontowany. Planujemy postawienie lekkich, drewnianych, łukowatych konstrukcji, które przykryją 5 kortów o twardej nawierzchni. Będą one w tym samym miejscu, co stary balon, a ich przykrycie będzie bardziej estetyczne.

 
Wybudowanie hali tenisowej w miejscu starego balonu tenisowego umożliwi korzystanie przez miłośników tenisa ziemnego z kortów tenisowych również w okresie jesienno-zimowym. Wydłuży to zarazem funkcjonalność obiektu do całorocznego – dodaje Paweł Łosiński

 
Zgodnie z obowiązującym Zarządzeniem nr 1217/19 prezydenta Wrocławia z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Wrocławia przed rozpoczęciem prac projektowych nad halą tenisową spółka zleciła opracowanie opinii dendrologicznej oceniającej wpływ istniejącej inwestycji na żywotność drzew wokół, a w szczególności określenie lokalizacji korzeni drzew otaczających obiekt.
 
Opinia wskazała na brak korzeni konstrukcyjnych drzew rosnących wokół planowanego obiektu, w związku z czym możliwe jest postawienie w miejscu, w którym stał balon, hali tenisowej z kortami o nawierzchni twardej.
 
Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią tereny przy ul. Pułtuskiej w życiu lokalnej społeczności i całego miasta. Jest to teren o wyjątkowym charakterze w przestrzeni miejskiej, o dużej wartości historycznej. Zapewniam, że wszystkie działania prowadzone przez spółkę Spartan są i będą uzgadniane z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, komfortowego obiektu służącego mieszkańcom Wrocławia, którego forma nie zaburzy historycznego charakteru parku Południowego - mówi wiceprezes
 
Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Paweł Łosiński
 
W trakcie trwania inwestycji tereny zielone będą pod stałą kontrolą Inspektora Terenów Zieleni i Inspektora Drzewnego, który stworzy koncepcję i projekt ochrony drzew. Ochrona i pielęgnacja drzew będą konsultowana z Zarządem Zieleni Miejskiej. Przy planowaniu prac oraz w trakcie realizacji stosowane będą wymagane „Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach Wrocławia”. Zapewniamy, że żadne drzewo nie zostanie wycięte w ramach prowadzonej inwestycji.
 
Celem inwestycji jest wyłącznie poprawa i modernizacja istniejących tam terenów sportowo-rekreacyjnych
 
Całość zachowa swój niepowtarzalny urok oraz klimat i będzie to obiekt całoroczny.
 
Koszt I etapu inwestycji to 3,5-4 mln złotych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek