NAUKA NIE ZNA GRANIC. Uniwersytet Wrocławski umacnia i rozszerza współpracę z uczelniami niemieckimi i czeskimi

środa, 13.10.2021 14:24 335 0

Na Uniwersytecie Wrocławskim rozumiemy, że rozwój jest możliwy jedynie w kontakcie ze światowymi ośrodkami naukowymi. Pragniemy, by nasza uczelnia umacniała swoją pozycję jako znaczące środkowoeuropejskie centrum badawcze i dydaktyczne, stale współpracujące z najlepszymi ośrodkami w regionie.   

Profesor Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, a także prorektorzy, prof. Patrycja Matusz i i prof. Eugeniusz Zych w pierwszy weekend października podpisali kilka ważnych umów, umacniających międzynarodową współpracę naszej uczelni z uczelniami w Niemczech i Republice Czeskiej. Opowiada o tym prof. Matusz: 

-W Dreźnie udało nam się podpisać umowę formalizującą współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. Jest to dla nas ważny partner w regionie. Mamy nadzieję, że podpisana umowa pozwoli nam intensywniej działać w sprawie wymiany studentów i pracowników. Chcielibyśmy rozwijać wspólne projekty naukowe, szczególnie w ramach programu Horyzont Europa.  

Naturalnym polem bliskiej współpracy są dla Uniwersytetu Wrocławskiego uczelnie naszych bezpośrednich sąsiadów. W Dreźnie odbyła się międzynarodowa konferencja „Cross-border innovation for the Central European region(s)”, dotycząca zacieśniania współpracy naukowej w ramach Niemiecko-Polsko-Czeskiej Platformy Nauki. Obok przedstawicieli władz uczelni trzech państw wzięli w niej udział m.in. polski premier Mateusz Morawiecki i Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble. 

Podczas konferencji dyskutowano na temat współpracy wobec dzisiejszych wyzwań ( m.in. badania i innowacje dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego Europy Środkowej, zrównoważona współpraca regionalna, przemysł 4.0, udział przemysłu w inkubowaniu większej liczby start-upów program mobilności młodych naukowców i studentów).  

Prof. Matusz podsumowuje:  

- Bardzo zależy nam na wzmacnianiu współpracy z partnerami z Europy Środkowej. Drezno jest naszym naturalnym partnerem. Uniwersytet Techniczny ma bardzo wysoką pozycję w międzynarodowych rankingach. Chcielibyśmy także umacniać naszą współpracę z Brnem. Jest to uniwersytet, któremu udało się bardzo poprawić pozycję międzynarodową. Wola współpracy jest bardzo duża, co daje szansę na wzajemne korzystanie z doświadczeń.  

Podczas konferencji przedstawiono także działania centrum CASUS (Center for Advanced Systems Understanding)  z siedzibą w Goerlitz. W działalności tej jednostki Uniwersytet Wrocławski ma znaczący udział od początków jej istnienia, a podpisana w Dreźnie umowa o rozszerzeniu współpracy między CASUS a UWr jeszcze naszą pozycję wzmocni. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek