Dyrektor NFM Andrzej Kosendiak w jury konkursu na nową salę koncertową w Belgradzie

czwartek, 30.9.2021 13:08 372 0

Rząd Republiki Serbii podjął decyzję o rozpoczęciu budowy sali koncertowej w Belgradzie. Historia powstawania nowej Filharmonii Belgradzkiej jest ściśle związana z Narodowym Forum Muzyki. 

Budynek, w którym aktualnie mieści się siedziba Belgrade Philharmonic Orchestra, ze względu na swoją wielkość i charakter nie daje możliwości dalszego funkcjonowania i rozwoju instytucji oraz organizowania koncertów. W odpowiedzi na tę potrzebę rozwiązania tej sytuacji Rząd Republiki Serbii zdecydował o rozpoczęciu budowy nowej sali koncertowej w Belgradzie i zwrócił się do UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju – agenda ONZ) o wsparcie koncepcyjne i techniczne na etapie wstępnego projektowania budynku przyszłej filharmonii. 

UNDP, które przygotowało konkurs na projekt architektoniczny sali koncertowej dla Filharmoników Belgradzkich, zaprosiło do jury dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego Andrzeja Kosendiaka. Wybór ten związany był bezpośrednio z historią narodzin pomysłu budowy nowej sali koncertowej w Belgradzie. Zubin Metha, światowej sławy dyrygent, koncertując w Belgradzie, zasugerował stworzenie obiektu dla muzyków tej filharmonii.  Za wzór do naśladowania przy realizacji projektu podał Narodowe Forum Muzyki, gdzie wraz z Israel Philharmonic Orchestra występował dwukrotnie: w 2015 i w 2019 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Witolda Lutosławskiego. We wrześniu bieżącego roku odbyły się posiedzenia jury. Wybór firmy, która zrealizuje projekt, zostanie przedstawiony do końca listopada 2021 r. 

Rozpoczęte przedsięwzięcie zakłada budowę obiektu posiadającego salę główną mogącą pomieścić 1600 osób, salę przeznaczoną do prób i na recitale na około 1400 miejsc siedzących oraz pomieszczenia wsparcia technicznego i administracyjnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek