Dożynki Wojewódzkie w Domaniowie

wtorek, 7.9.2021 13:48 188 0

Wielkie święto dolnośląskich rolników – Dożynki Wojewódzkie - przyciągnęły w niedzielę do Domaniowa delegacje ze wszystkich powiatów w regionie. Tradycyjne święto zgromadziło przedstawicieli dolnośląskich gmin, lokalnych samorządowców, a także liczne grono mieszkańców. Zarząd województwa reprezentowali marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko. 

W tym roku gotowość zorganizowania dolnośląskiego święta plonów wyraziło dziewięć samorządów: Bogatynia, Chocianów, Długołęka, Domaniów, Strzelin, Szczytna, Środa Śląska, Wińsko i Zagrodno. Ostatecznie powierzono organizację tegorocznego Święta gminie Domaniów, zlokalizowanej na terenie subregionu wrocławskiego. Dożynki to najpiękniejsze święto w tradycji polskiej Wsi, kultywowane w naszej historii od wieków. Ten szczególny, zwłaszcza dla Rolników dzień jest ukoronowaniem ich ciężkiej codziennej pracy. Jej efekty w postaci chleba i darów ziemi obecne są na naszych stołach. 

- Pamiętamy, że ten rok - przez pandemię - był dla nas wszystkich rokiem trudnym. Tym bardziej doceniamy tegoroczne plony i trud ciężkiej pracy Rolników. Cieszę się, że wreszcie mogliśmy spędzić ten czas razem w radosnej atmosferze, również goszcząc naszych Przyjaciół z Autonomicznej Republiki Adżarii w Gruzji oraz z Kraju Libereckiego w Czechach – mówił marszałek Cezary Przybylski. 

Uroczystości rozpoczęła w samo południe msza święta. Po mszy ulicami Domaniowa przeszedł korowód dożynkowy, a o godz. 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. W programie Święta Plonów znalazły się między innymi misterium chleba, konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz finał konkursu kulinarnego. Na stoiskach wystawienniczych mieszkańcy mogli skosztować regionalnych produktów, a o oprawę muzyczną zadbali chór i orkiestra dęta z gminy Domaniów oraz zespoły ludowe. Podczas wydarzenia w specjalnie zorganizowanym punkcie chętni mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. 

- Dożynki to tradycyjne ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. To święto, które gromadzi w jednym miejscu rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju. Dziękuję Państwu za codzienny trud, dzięki któremu świętujemy dziś tą piękną dożynkową tradycję. Nasz region rozwija się wspaniale i w dużej mierze to Wasza ogromna zasługa – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek