[FOTO] Zabytkowy wrocławski „Ogórek” już prawie gotowy

piątek, 27.8.2021 14:30 1204 0

Remont zabytkowego Jelcza wkracza w decydującą fazę. Już niedługo Ogórek dostanie „Drugie życie” i wyjedzie na wrocławskie ulice – zapowiedział podczas konferencji Kazimierz Kimso, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk.

– Nieprzypadkowo ogłaszamy to 26 sierpnia, czyli w 41. Rocznicę wybuchu strajku solidarnościowego w zajezdni nr VII we Wrocławiu– dodał Kimso.

– Cieszę się, że prace nad renowacją naszego Ogórka postępują i już niedługo będzie mógł wozić młodzież szkolną i turystów na liczne wystawy i wydarzenia w naszej instytucji – powiedział dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia – Myślę, że już dziś możemy ogłosić, że nasz świeżo wyremontowany autobus premierowo wyjedzie na ulice Wrocławia 11 listopada i weźmie udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która tradycyjnie wyruszy z placu przy Centrum Historii Zajezdnia.

– Zdecydowana większość prac już za nami. Pozostało jedynie wyposażenie wnętrza autobusu - także w multimedia – podkreśla Prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Cieszę się, że Wrocław jest miastem, które swą siłę i piękno opiera na jedności. W tym projekcie uczestniczą przecież osoby o różnych poglądach i przekonaniach politycznych, ale to nie przeszkodziło nam w ukończeniu tego dzieła – dodaje.

Warto pamiętać, że renowacja zabytkowego pojazdu to praca zespołowa, poza Centrum Historii Zajezdnia, MPK, NSZZ „Solidarność” oraz Spółką JELCZ swój wkład mają także Studenckie Koło Naukowo-Techniczne P13 Politechniki Wrocławskiej, Akademicki Klub Motorowy Apanoar oraz Koło Naukowe Wireless Group.

„Ogórek” to legendarny Jelcz 043, który swój ogólnopolski przydomek zyskał dzięki charakterystycznemu kształtowi.  Właśnie autobusem podobnym do tego kierowca MPK, Tomasz Surowiec, zablokował 26 sierpnia 1980 roku bramy ówczesnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Z tej okazji przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za renowacje Ogórka oddali dziś Tomaszowi Surowcowi hołd, składając kwiaty pod tablicą poświęconą jego pamięci.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek