KAS wykryła zaniżenie podatku od towarów i usług na ponad 4 mln zł

poniedziałek, 2.8.2021 14:03 137 0
  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła kontrolę celno-skarbową, podczas której wykryła zaniżenie podatku od towarów i usług.
  • Zaniżenie podatku szacuje się na ponad 4 mln zł.
  • Na skutek kontroli złożono zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wyłudzenia skarbowego.

W wyniku kontroli celno-skarbowej, która dotyczyła przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za lata 2016-2017, stwierdzono, że kontrolowana działalność w branży odzieżowej, elektronicznej oraz AGD służyła wyłudzaniu podatku VAT na podstawie wystawianych dokumentów TAX FREE. Analiza wystawianych dokumentów TAX FREE ujawniła, że kontrolowany podmiot nie spełniał warunków do zastosowania w rozliczeniu stawki podatku VAT 0%.

Stwierdzone nieprawidłowości w rozliczeniu podatku polegały na zawyżeniu podatku naliczonego o kwotę ponad 1 mln zł - poprzez odliczenie podatku z fikcyjnych faktur zakupu odzieży oraz zaniżeniu podatku należnego o kwotę prawie 3 mln zł, poprzez wykazanie w procedurze TAX FREE sprzedaży udokumentowanej paragonami fiskalnymi oraz dokumentami TAX FREE wystawionymi na fikcyjne lub podstawione osoby spoza Unii Europejskiej.

Łączna wartość zaniżenia podatku od towarów i usług wyniosła ponad 4 mln zł.
Na skutek kontroli złożono zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wyłudzenia skarbowego, które zainicjowało wszczęcie śledztwa przez prokuraturę.

Sprawa była prowadzona przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek