Pianki ochronne: dlaczego, gdzie i której warto użyć?

środa, 3.3.2021 18:56 700 0

Pianki ochronne coraz częściej stają się realną alternatywą dla taśm ostrzegawczych. Ich główne atuty to trwałość i większy stopień ochrony mechanicznej, ale okazuje się, że w wielu przypadkach widoczne stają się także inne zalety. Warunek jest jeden: trzeba dobrej jakości piankę dobrać odpowiednio do zastosowania.

Czym są pianki ochronne?

Pianki ochronne to przede wszystkim piankowe profile – „okładki” na krawędzie konstrukcji, maszyn czy przedmiotów. Wykończone jaskrawymi, kontrastowymi barwami albo materiałem fluorescencyjnym zapewniają dobrą widoczność, a fakt, że ich główna część wykonana jest z miękkiej gąbki, pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzeń kolizyjnych i urazów. Pianki ochronne są mocowane na taśmę dwustronną, aczkolwiek niektóre profile w zasadzie bez niej też trzymałyby się mocno ze względu na sam kształt profili.

Mniej i bardziej typowe zastosowania pianek ochronnych

Ponieważ ilość wariantów jest naprawdę długa – można to sprawdzić na stronie dystrybutora dla-przemyslu.pl – zwiększa się też liczba potencjalnych zastosowań.

  • Niektóre pianki ochronne można zamocować na schodach, żeby zwiększyć widoczność stopni i zmniejszyć ryzyko ich obtłuczenia przy transporcie ciężkich przedmiotów.

  • Zabezpiecza się nimi krawędzie i wystające elementy maszyn. W tym miejscu mają chronić nie tylko samą maszynę, ale także, a może przede wszystkim, pracownika, który mógłby przypadkowo o krawędź uderzyć dłonią lub golenią. 

  • Piankami ochronnymi obramowuje się przejścia, bramy i inne przeszkody na wewnętrznych ciągach komunikacyjnych. Na drogach ewakuacyjnych często wybiera się profile fluorescencyjne, żeby zapewnić podstawową widoczność nawet w przypadku braku dodatkowego oświetlenia.

  • Pianki ochronne mogą posłużyć do dodatkowego zabezpieczenia mebli, regałów lub konstrukcji stałych, na przykład filarów lub doprowadzeń energetycznych na hali sklepowej albo w magazynie.

  • Umieszczona na właściwej wysokości pianka ochronna może sprawić, że na parkingu kierowcy nie będą obijali ścian i drzwi, kiedy otworzą je zbyt szeroko.

  • Pianki ochronne coraz częściej są też stosowane po prostu jako zmiennik taśm ostrzegawczych w wielu miejscach. Są trwałe, często lepiej widoczne, a także zapewniają wyższy poziom ochrony mechanicznej.

Po pianki ochronne sięgają nie tylko przedsiębiorcy prowadzący sklepy i magazyny. Coraz częściej zainteresowanie nimi wykazują na przykład mechanicy samochodowi, obramowujący nimi kanały czy nawet odbiorcy prywatni, którzy chcieliby zabezpieczyć choćby wyjścia na strych lub zejście do piwnicy. Lista zastosowań profili ochronnych jest bardzo długa – wszędzie tam, gdzie ważne jest zwiększenie widoczności pewnych wystających elementów, taki profil jest jednym z potencjalnych rozwiązań problemu.

Artykuł powstał we współpracy z dla-przemyslu.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2014/07/10/10/19/steps-388914_960_720.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek