ZUS na Dolnym Śląsku kończy wypłacać "trzynastki"

wtorek, 28.5.2019 14:28 759 0

Do 650 851 seniorów na Dolnym Śląsku już popłynęły trzynaste emerytury. W całym kraju wypłaty sięgnęły prawie 9 mld zł. 72 proc. z tej kwoty popłynęło do seniorów w formie przelewu bankowego, pozostała cześć to wypłaty za pośrednictwem tradycyjnego przekazu pocztowego. Do wypłaty zostały jeszcze tylko „trzynastki” dla osób, które dostają świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

         Fot. Pixabay

Według szacunków Oddziałów ZUS na Dolnym Śląsku, Wrocławski ZUS wypłacił „trzynastą emeryturę” 248 301 seniorom, Wałbrzyski ZUS blisko 247 000 a Legnicki wysłał pieniądze do prawie 155 550 świadczeniobiorców. ZUS kończy już także w całym kraju wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. 

- Wypłata ostatniej transzy „trzynastki” nastąpiła z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż standardowy termin płatności tj. 25 dzień miesiąca, w maju był dniem wolnym od pracy – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W siedmiu kolejnych terminach płatności: 1,5,6,10,15,20 oraz 25, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 8,3 mln trzynastych świadczeń na kwotę 8,9 mld zł brutto. Do wypłaty została jeszcze jedna transza jednorazowego świadczenia pieniężnego dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Dla tych klientów terminem płatności „trzynastki” jest 1 czerwca. 

- 1 czerwca wypada w sobotę, więc pieniądze dla tej grupy ok. 110 tys. klientów zostaną wypłacone do piątku 31 maja. Ostatnia transza wypłatowa to aż 111 mln zł. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kończy już także wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. Do dziś do 8,1 mln świadczeniobiorców, którzy otrzymali „trzynastkę” trafił już list z decyzją z ZUS. Do piątku korespondencja trafi do wszystkich, którym wypłacone zostało trzynaste świadczenie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do jednorazowego świadczenia pieniężnego uprawnieni są wszyscy klienci, którzy na dzień 30 kwietnia 2019 r. mieli ustalone prawo do emerytury, renty, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek