komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

środa, 24 lutego 2021

Macieja, Bogusza

Do czego wykorzystuje się systemy centralnej próżni?

poniedziałek, 22.2.2021 12:44
kategorie artykułu:

Systemy centralnej próżni, zawierające między innymi pompy próżniowe, wykorzystywane są w wielu branżach. Zupełnie naturalnie kojarzymy je ze skomplikowanym technologicznie przemysłem (aczkolwiek z pompą próżniową jako taką mamy też często do czynienia na co dzień). Dziś sprawdzimy, jakie zastosowanie mają tego typu zaawansowane mechanizmy.

Pompa próżniowa, jako podstawowy element

Na początek warto parę zdań poświęcić głównemu elementowi każdego systemu próżniowego, czyli pompie próżniowej. Czym ona jest? Najprościej mówiąc, to sprzęt służący do wytworzenia podciśnienia (usuwania gazów) w zamkniętej przestrzeni. Zasadniczo pompy próżniowe dzieli się ze względu na sposób działania. Wyróżniamy wówczas pompy:

 • strumieniowe,
 • objętościowe,
 • jonowo-sorpcyjne,
 • jonowo-magnetyczne,
 • molekularne,
 • kondensacyjne,
 • adsorpcyjne,
 • jonowe.

Przy wyborze pompy próżniowej trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, takich jak ciśnienie końcowe, szybkość pompowania i wydajność. Ciekawostką może być fakt, że bardzo wysoką próżnię zapewniają nam tak zaawansowane technologicznie urządzenia jak pompy turbomolekularne czy kriopompy, ale już próżnię niską uzyskamy dzięki zwykłemu odkurzaczowi, czy pompie wodnej.

Gdzie spotkamy systemy centralnej próżni?

Systemowe rozwiązania próżniowe znajdziemy obecnie w bardzo wielu miejscach i branżach – czasem tam, gdzie byśmy się tego nawet nie spodziewali. W dobie pandemii wykorzystywane są między innymi do terapii pacjentów zakażonych wirusem COVID-19. Gdzie jeszcze je spotkamy?

 • Pakowanie

Podciśnienie jest nieodzownym elementem wielu systemów pakowania. Dzięki próżni możliwe jest skuteczne kształtowanie termiczne, formowanie i powlekanie opakowań, a także ich otwieranie, przenoszenie, uszczelnianie i etykietowanie. Mało tego, dzięki wytworzeniu próżni, zapakowane produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość, nie obniżając swojej jakości (zachowują odpowiedni wygląd i smak). Centralne systemy próżniowe są w stanie obsłużyć całe działy wykonujące poszczególne operacje związane z pakowaniem.

 • Przemysł chemiczny i farmaceutyczny

W tej branży pompy próżniowe zgrupowane w centralnych systemach są szczególnie przydatne do takich czynności jak: odparowywanie, destylacja, suszenie, krystalizacja, filtracja, absorpcja, sublimacja oraz mieszanie. Jak nietrudno się domyślić – w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym powyższe operacje mają wręcz kluczowe znaczenie dla jakości produktu finalnego.

 • Odgazowanie tworzyw sztucznych

Sama produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych jest procesem stosunkowo skomplikowanym, gdzie jednym z kluczowych elementów jest tłoczenie z wykorzystaniem próżni. Jest ono związane z takimi operacjami jak topienie, mieszanie i homogenizacja surowców, które następnie są wtłaczane do formy, celem uzyskania ostatecznego kształtu. Próżnia jest również potrzebna do usuwania gazów, które mogą powodować defekty wyrobu końcowego.

 • Przemysł naftowy i gazowniczy

Centralne systemy próżniowe wykorzystywane są na każdym etapie poszukiwania, wydobycia, rafinacji i dystrybucji ropy naftowej i gazu, w tym do: odpowietrzania wody morskiej, destylacji ropy naftowej, regeneracji MEG, odzysku oparów LZO itp.

 • Metalurgia

Próżnia odgrywa szczególne znaczenie zwłaszcza w kwestii procesów obróbki cieplnej, w tym podczas: azotowania, wyżarzania, hartowania, odpuszczania i litowania próżniowego.

 • Energetyka

Pompy próżniowe i systemy centralnej próżni znajdują szerokie zastosowania w energetyce, między innymi przy utrzymywaniu i opróżnianiu wylotu skraplacza, usuwaniu pary z dławic turbiny, czy zalewaniu i utrzymywaniu próżni.

 • Medycyna

Medyczne, laboratoryjne i stomatologiczne systemy próżniowe to dziś absolutny standard. Znane nam są chociażby instalacje gazów medycznych w szpitalach, zwłaszcza sprężone powietrze do zastosowań medycznych, a także gazy znieczulające i inne.

 

 
dzisiaj, 7 godz temu
wtorek, 23.2.2021 09:28
poniedziałek, 22.2.2021 15:07
poniedziałek, 22.2.2021 13:25
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele