Dlaczego warto udać się do podologa z wrastającym paznokciem u stóp?

środa, 25.10.2023 10:47 218

Wrastające paznokcie u stóp to problem początkowo niegroźny, jednak z czasem może powodować silny ból, a nawet utrudniać chodzenie. Dlatego warto potraktować go poważnie i podjąć skuteczne leczenie. W tym artykule tłumaczymy, jakie konsekwencje dla zdrowia mogą mieć wrastające paznokcie u nóg, co zrobić, aby uniknąć tego problemu, a także dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy podologa.

Na czym polega problem wrastającego paznokcia u stopy?

O wrastającym paznokciu u stopy mówimy w sytuacji, kiedy jego boczna krawędź wrasta w wał okołopaznokciowy, czyli fragment skóry, który otacza paznokieć. Problem ten może wynikać m.in. z:

  • nieprawidłowego obcinania paznokci;
  • płaskostopia poprzecznego;
  • koślawości;
  • noszenia obuwia z wąskimi czubkami;
  • nadwagi;
  • ciąży.

Jak rozpoznać wrastający paznokieć u stopy?

Wrastające paznokcie u stóp powodują stopniowo powiększający się dyskomfort. Pierwszym objawem, który należy zauważyć, jest odczucie, jakby coś przeszkadzało w bucie lub skarpecie w miejscu, w którym paznokieć wrasta w skórę. Już wtedy otrzymujemy pierwszy sygnał do tego, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy podologa.

Dlaczego nie należy lekceważ wrastających paznokci u stóp?

Wrastające paznokcie u stóp, które początkowo mogą stanowić wyłącznie problem estetyczny lub powodować niewielki dyskomfort, z czasem stają się problemem utrudniającym chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

Początkowy dyskomfort może przerodzić się w uciążliwy ból. Następnie w miejscu wrastania paznokcia może dochodzić do pojawienia się krwawiących i ropiejących ran, którym towarzyszą dolegliwości bólowe uniemożliwiający chodzenie, pracę i wykonywanie codziennych, rutynowych czynności. W tej sytuacji leczenie może wymagać wykorzystania chirurgicznych metod, np. plastyki wału okołopaznokciowego. Zwrócenie się o pomoc odpowiednie wcześnie daje większe szanse na skuteczność nieinwazyjnego leczenia.

Leczenie wrastających paznokci u podologa

Podolog to specjalista od zdrowia stóp. Dzięki specjalistycznej wiedzy i wykorzystaniu nowoczesnych technik chirurgii palca podolog pomaga skutecznie leczyć takie problemy, jak m.in. odciski, modzele, brodawki wirusowe czy właśnie wrastające paznokcie.

W leczeniu wrastających paznokci u stóp pomocne mogą okazać się nieinwazyjne techniki, takie jak np. klamry ortonyksyjne. We wczesnym stadium wrastających paznokci leczenie może być nieinwazyjne i bezbolesne. W cięższych przypadkach konieczne może okazać się wykorzystanie chirurgicznej plastyki wału okołopaznokciowego.

Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z leczenia wrastających paznokci u stóp w Dolnośląski Centrum Zdrowej Stopy.

Wrastający paznokieć – jak zapobiec temu problemowi?

Wrastające paznokcie mogą być problemem dziedzicznym, jednak pojawienie się tego problemu może wynikać także z innych czynników. Aby zmniejszyć ryzyko wrastania paznokci u stóp należy przede wszystkim nosić wygodne obuwie, pozbawione zwężonych czubków.

Ważna jest też profilaktyka zdrowia stóp, np. odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja płaskostopia czy koślawości. W celu uniknięcia tego problemu należy zadbać też o utrzymanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość prowadzą do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała na powierzchni stóp, co może wywoływać różne problemy, m.in. właśnie wrastające paznokcie lub odciski.