Dlaczego warto codziennie sprawdzać indeks UV?

środa, 24.4.2024 09:35 132

Skóra to nasz największy organ, który stanowi barierę ochronną przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Jednym z nich jest promieniowanie UV, które przyspiesza starzenie (photoaging) i zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Na szczęście możemy sprawdzać indeks UV, by odpowiednio przygotować się na intensywne promieniowanie, stosować kosmetyki z filtrami SPF i suplementować kolagen!

Dbanie o skórę to dzisiaj norma. Dlatego stosujemy liczne kosmetyki, poddajemy się zabiegom, wybieramy zdrowe diety i wprowadzamy suplementację, a także unikamy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, by skóra pozostawała jak najdłużej zdrowa.

Co to jest indeks UV?

Wychodząc z domu oprócz sprawdzenia prognozy pogody dotyczącej temperatury, opadów czy wiatru, powinniśmy także zwrócić uwagę na indeks UV. To międzynarodowy standard pomiaru promieniowania ultrafioletowego w określonym miejscu i czasie.

Indeks UV zawiera skalę od 0 do 16, ale w praktyce nie spotyka się wartości powyżej 11. Im wyższe jest jego wskazanie, tym większe środki ochrony przed słońcem powinniśmy stosować – na przykład kremy z mocnym filtrem jak La Roche Posay SPF 50.

Przy najniższym zielonym indeksie UV ochrona nie jest wymagana. Natomiast przy żółtym zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych czy zakrywanie głowy i ciała w południe. Od indeksu UV na poziomie 6 i 7 należy koniecznie stosować kremy z filtrem SPF 15 lub wyższym. Przy poziomie 11 zagrożenie jest ekstremalne, więc najlepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Indeks UV w aplikacjach pogodowych

Na wielu stronach z prognozami pogody możemy także sprawdzić indeks UV. Dobrym rozwiązaniem może być ściągniecie dedykowanej aplikacji, która pozwala śledzić na bieżąco poziom promieniowania ultrafioletowego. Gdzie je znaleźć?

Wystarczy wejść na Google Play lub App Store i wpisać frazę “indeks UV”. Ciekawą propozycją jest aplikacja SunSmart Global UV, która jest bezpłatnym narzędziem WHO – pozwala na sprawdzanie indeksu UV i prognozy pogody na 5 dni (aktualnie nie ma wersji polskojęzycznej).

Indeks UV a skóra

Zapewne dla nikogo nie będzie tajemnicą, że nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych wpływa negatywnie na zdrowie, a przede wszystkim na stan skóry. Winnego powinniśmy upatrywać w promieniowaniu UV, które przyspiesza starzenie się największego organu u człowieka.

Im większy indeks UV, tym większe ryzyko, dlatego tak ważne jest sprawdzanie poziomu promieniowania ultrafioletowego, by zastosować odpowiednią ochronę. Znaczenie ma także fototyp skóry w związku z wrażliwością na oparzenia słoneczne i raka skóry, a także zdolność opalania.

Fototyp 1 to biała skóra najbardziej narażona na oparzenia, która nigdy się nie opala, a do tego ma wysoką wrażliwość na raka. To osoby o bardzo jasnej karnacji. Dwa kolejne fototypy także dotyczą białej skóry, ale w przypadku tego 3 wrażliwość na raka skóry jest średnia, a osoby takie opalają się na lekki brąz. Fototyp 4 to skóra oliwkowa, 5 brązowa, a 6 czarna, która nigdy nie ulega oparzeniom i jej wrażliwość na raka skóry jest bardzo niska.

Słońce a procesy starzeniowe

W kontekście promieniowania słonecznego mówi się o procesie fotostarzenia skóry (photoaging). Termin ten odnosi się do przedwczesnej utraty jej właściwości w związku ze zmianami w naskórku i skórze właściwej, które wynikają z regularnego narażenia na promieniowanie UV.

Gdy skóra jest często i przez wiele lat eksponowana na promieniowanie UV, to dochodzi w niej do elastozy słonecznej. Co to takiego? To zmiany w skórze, które polegają na zaburzeniu jej prawidłowej budowy. Wiązania kolagenowe i sieć włókien elastynowych są zastępowane przez duże grudki, które składają się z przypadkowo ułożonych włókien elastycznych.

Dodatkowo promieniowanie UV:

  • przesusza i podrażnia skórę,

  • odpowiada za powstawanie zmarszczek,

  • powoduje zmiany barwnikowe,

  • zwiększa ryzyko chorób nowotworowych skóry,

  • prowadzi do oparzeń skóry.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia protetyka i stosowanie nawet przez cały rok kremów z wysokim SPF, których ranking znajdziemy na https://wybieramykolagen.pl/kremy-z-filtrem-50.

Jak przeciwdziałać negatywnemu wpływowi słońca na skórę?

Nasza skóra prędzej czy później zestarzeje się naturalnie. Jednak możemy uniknąć procesu fotostarzenia, czyli przyspieszonego procesu starzenia się skóry. Dlatego tak ważna jest fotoprotekcja, która ma chronić przed promieniowaniem UV.

Profilaktyka przed fotostarzeniem się skóry polega na:

  • unikaniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, gdy indeks UV jest wysoki (szczególnie w godzinach południowych latem);

  • stosowaniu kosmetyków z filtrem SPF (najlepiej 50) przez cały rok;

  • suplementacji kolagenem, o którym informacje na bazie badań naukowych znajdziemy na https://wybieramykolagen.pl.

Badania naukowe wskazują, że przyjmowanie peptydów kolagenowych zmniejsza rozpad kolagenu w skórze i gromadzenie nieprawidłowych włókien sprężystych, co wpływa na jej większą elastyczność.