komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
FORUM

niedziela, 28 lutego 2021

Romana, Ludomira

Dlaczego należy badać wodę w studni?

czwartek, 18.2.2021 16:37
kategorie artykułu:

Nie każdy z nas korzysta z wodociągów do pobierania wody pitnej oraz przeznaczonej do innych celów. Niektóre gospodarstwa domowe bazują na indywidualnych ujęciach wody, takich jak studnie.

Czy zaczerpnięta z takiej studni woda nadaje się na pewno do picia? Czy spełnia normy, które określają zdatność do spożycia? By się tego dowiedzieć, przynajmniej raz na jakiś czas należy zlecić badanie wody. Może wykonać je dla nas profesjonalne laboratorium, która się tym zajmuje i posiada odpowiednie narzędzia oraz metody. Dlaczego to takie ważne, by raz do roku wykonywać takie badania?

Dlaczego woda może być niezdatna do picia?

Człowiek w większości składa się z wody. Potrzebujemy jej na co dzień nie tylko po to, by zachować higienę własną i naszego otoczenia, ale także po to, by ją pić i wykorzystywać do gotowania. By można było z niej bezpiecznie korzystać, trzeba mieć pewność, że spełnia ona normy, pozwalające na dopuszczenie do jej spożywania. Chodzi na przykład o to, czy woda nie zawiera bakterii i zanieczyszczeń. Mimo tego, że gdy zostanie zaczerpnięta ze studni wydaje się czysta i jest smaczna, może się okazać po badaniach, że wymaga uzdatniania. Dzieje się tak dlatego, że niedaleko studni nieraz znajduje się szambo, kanalizacja czy w glebę wnikają chemikalia na przykład używane do nawożenia roślin. Taka zanieczyszczona woda nie powinna być pita, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Kiedy koniecznie trzeba zbadać wodę?

Oczywiście, nawet jeżeli wygląda i smakuje ona dobrze, warto raz na jakiś czas powtarzać badania. Istnieją jednak pewne wskazania, które powinny sprawić, że woda zostanie zbadana bezzwłocznie. Chodzi szczególnie o sytuację, kiedy jest ona mętna, ma nieprzyjemny zapach i smak. Również jeżeli woda pozostawia na ubraniach czy innych sprzętach osady, trzeba sprawić, czym jest to spowodowane. Za każdym razem, kiedy studnia zostanie zalana na skutek powodzi lub jeżeli musiał wejść do niej człowiek także należy zamówić badania sprawdzające zdatność wody do picia. Oczywiście jest to także konieczne wtedy, kiedy studnia przez dłuższy czas nie była użytkowana. Warto postarać się także o takie badania, kiedy w rodzinie zdarzy się zatrucie pokarmowe i nie bardzo można zidentyfikować jego przyczynę. To może wskazywać na bakterie znajdujące się w wodzie.

Kwestia zdrowia i bezpieczeństwa

Jeżeli używamy indywidualnego źródła wody, jesteśmy odpowiedzialni za jej czystość. Szczególnie, kiedy wodę spożywają dzieci, osoby starsze i chore, trzeba często zlecać badania zdatności do spożycia. Należy pamiętać, że zanieczyszczona woda jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, zarówna ta, które zawiera chemikalia, jak i bakterie. Jeżeli okaże się, że wynik badania wskazuje na zanieczyszczenie, do momentu założenia odpowiednich filtrów, czy też budowy stacji uzdatniania, nie należy jej spożywać. Kiedy woda będzie już teoretycznie zdatna do spożycia, należy przebadać ją jeszcze raz, i dopiero, kiedy badanie wskaże na to, że jest bezpieczna, można korzystać ponownie ze studni.

 

 

 
dzisiaj, 19 godz temu
sobota, 27.2.2021 19:42
piątek, 26.2.2021 15:41
piątek, 26.2.2021 13:10
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele