Dlaczego muzyka jest ważna dla rozwoju Twojego dziecka?

czwartek, 10.6.2021 11:39

Muzyka to jedno z najczęściej wymienianych przez nas zainteresowań. Wszyscy ją kochamy! Lubimy ją słuchać, poruszać się przy niej, a także uczestniczyć w jej tworzeniu. Potrafi poprawić nastrój, podkreślić atmosferę, wyciszyć przed snem lub dodać mnóstwa energii. Nie bez przyczyny już małe dzieci zachęcane są do rozwoju zdolności muzycznych, np. w postaci zajęć z rytmiki. Muzyka to nie tylko przyjemność - to narzędzie do zrównoważonego rozwoju. Przeczytaj, jakie korzyści możesz z niej zaczerpnąć dla swojego dziecka.

Wpływ muzyki na rozwój człowieka

W przedszkolach coraz częściej pojawia się rytmika - zajęcia, które obejmują szeroki zakres czynności związanych z muzyką. Jest to śpiewanie, granie na instrumentach, taniec oraz różne ćwiczenia wykonywane w rytm utworów. Pomysłodawcą rytmiki jest Émile Jaques-Dalcroze, szwajcarski muzyk i pedagog żyjący w latach 1865-1950. Jego koncepcja wychowania muzycznego opierała się na odkryciu, że muzyka dotyczy zarówno słuchu, jak i systemu mięśniowego i nerwowego.

Dzisiejsza rytmika dla dzieci to dobra zabawa, która przynosi zaskakujące korzyści. Kontakt z muzyką - zwłaszcza połączony z aktywnym uczestnictwem - jest bardzo przyjemny. Łatwo zachęcić dzieci, aby brały udział w tego rodzaju zajęciach. Jednocześnie stanowią one szansę na wszechstronny rozwój oraz wyłonienie się pasji i zdolności. 

Ciało otrzymuje możliwość poznawania nowych wzorców ruchowych lub wyzwalania spontanicznych, nieskrępowanych figur. Radosny ruch zachęca do dalszych aktywności fizycznych. Poprawia się koordynacja i sprawność dziecka. Zalety zajęć muzycznych nie kończą się jednak na sferze cielesnej.

Umożliwiając dziecku korzystanie z rytmiki, podsuwasz mu szansę na rozwój osobowości kreatywnej i wrażliwej na sztukę. Rytmika poprawia zdolności umysłowe, a nawet samodzielność. Regularne zajęcia muzyczne pozytywnie wpływają na pamięć, dbają o pewność siebie i śmiałość, a także - pielęgnują umiejętność pracy w grupie. Udział w tworzeniu muzyki otwiera dziecko na występy przed publicznością - nie tylko muzyczne i nie tylko te przed rodzicami, ale także te, które czekają je w dorosłym życiu. 

Nie można nie wspomnieć o oczywistych zaletach rytmiki dla dzieci: kształceniu słuchu, umiejętności rozpoznawania dźwięków czy poruszania się w rytm muzyki. Nawet jeśli nie zamierzasz posyłać malucha do szkoły muzycznej, rozwój takich zdolności może przyczynić się do odkrycia ciekawych pasji. Nie zapominajmy o wszechstronnym wpływie muzyki na rozwój dziecka. Wszak nie bez przyczyny zaleca się kobietom w ciąży słuchanie dobrych utworów!

Zabawy muzyczne, które można zorganizować w domu

Twoja pociecha nie musi mieć dostępu do zorganizowanej rytmiki w przedszkolu, aby korzystać z dobrodziejstw muzyki. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po domowe wersje zajęć. Mogą one przyjąć formę zabawy lub nawet terapii. Niektóre z nich wymuszają koncentrację lub sprzyjają relaksacji. Materiały dostępne w księgarniach edukacyjnych można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy w szkole. Będą stanowić pomoc podczas organizowania zajęć grupowych.

Jedną z propozycji są gry polegające na rozpoznawaniu różnych dźwięków, takie jak np. Świat Dźwięków lub Dźwięki Natury. Poza ćwiczeniem percepcji słuchowej, Twoje dziecko zagłębi się w ciekawostki na temat przyrody lub innych dziedzin wiedzy o otaczającym nas świecie. Taką zabawę możesz zorganizować już od 3. roku życia.

Bardziej angażującą formą zabawy będą wszelkie aktywności ruchowe - taniec, podskoki, improwizacje, do których można zaprosić dziecko wraz z kolegami i koleżankami. Przykładowe gry to Hopsanki Zabawianki, Przewodnik DANCELAND lub Zabawy z piosenką. 

Nie zapominajmy o śpiewaniu! Piosenkowe zabawy dla dzieci, Piosenki-bąbelki lub Piosenki od A do Z, które usprawniają naukę literek - to tylko nieliczne przykłady materiałów, dzięki którym dziecięce poznawanie świata muzyki stanie się atrakcyjne i rozwijające.

Słuchaj, tańcz, śpiewaj - i rozwijaj się!

Mawiamy, że muzyka łagodzi obyczaje - jako dorośli uwielbiamy słuchać ulubione utwory, podśpiewywać pod prysznicem, a nawet chodzić na karaoke i tańczyć do rana. Zapewnij dziecku dostęp do ciekawych materiałów, dzięki którym będzie mogło bez skrępowania poruszać swoim ciałem i rozwijać swoje zdolności. 

Pamiętaj, że muzyczna edukacja wpłynie również na jego umiejętności umysłowe - będzie sprawniej przyswajało wiedzę i używało wyobraźni. Jeśli nie masz możliwości zapisania malucha na rytmikę, koniecznie wykorzystaj atrakcyjne pomoce do użytkowania w domu. Gotowe zabawy są wygodne i ciekawe, nie wymagając od Ciebie wymyślania nowych form spędzania czasu dziecka.

 

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz